24 September 2023, 07:09 Житомир: °C
Маруга Альона
Студентка ЖДУ ім. Івана Франка

Булінг. Чому?

Булінг – це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або колективу щодо іншої. Він передбачає цькування, постійний фізичний і психологічний тиск. Булінг може використовувати різні форми, наприклад: фізичне насилля, вербальне висміювання, емоційне відчуження, соціальне виключення, електронне шахрайство та інше. Це може траплятися в школах, університетах, на майданчиках, у громадському транспорті, на роботі або в онлайн-просторі. Згідно з дослідженням ЮНІСЕФ, близько 67 % дітей в Україні зіштовхувалися з булінгом, тобто кожна друга молода людина. За статистичними данним Українського інституту дослідження екстремізму, 40% дитячих самогубств – наслідок задирання від агресорів.

Приклад з життя

У своєму інстаграм блозі психолог Вікторія Королюк поділилася досвідом із життя: «Одна дівчина скубла мене в школі за жовті гольфи. Гольфи були класні, це напевно була заздрість. Мама мала доступ до імпортних товарів. Але "переменки" були для мене мукою, коли на горизонті бачила образницю. Її фраза "жёлтые носочки" і яхидний сміх злили і бісили мене. Хотілось прям вліпити. Але вона була старша, бій був би не рівний. Відчувала своє безсилля. Обирала тактику ігнорування. Гольфи хотілось вдягати все менше і менше, щоб не відчувати той дискомфорт. Може тому і складно було вийти з жовтим волоссям, може в цьому причина?». Про наслідки такого булінгу вона додає: «До 37 років, я терпіти не могла, коли мене оглядали. Все, ця людина переходила автоматом в неприємну для мене. Я вже не бачила нічого хорошого в ній. Я ніяковіла так само як на уроці, коли мене розглядала та вчителька. Кожне розглядання було для мене схоже на цей погляд. Я знову відчувала себе бідною. Оцінюючий погляд для мене був = бідності. Справилась я з цим уже на 80%. Зворотня сторона інстаграма. Дуже багато навʼязаних стереотипів. Модно не модно. Я не уявляю як зараз важко молоді.»

Чому?

Фахівці виокремлюють кілька можливих причин, чому діти можуть займатися булінгом інших:

1. Можуть використовувати булінг як спосіб контролю над іншими щоб відчувати владу і впевненість у собі, коли вони залякують або ображають інших.

2. Деякі діти можуть не мати вмінь ефективно вирішувати конфлікти з іншими людьми. У результаті вони можуть вдаватися до буллінгу як неправильного способу взаємодії з оточуючими.

3. Досліджуючи поведінку дорослих або інших дітей, які займаються булінгом, можуть вважати таку поведінку прийнятою або "нормальною", і таким чином повторювати її.

4. Через низьку самооцінку або відчуття себе незадоволеними, можуть використовувати булінг як спосіб відмовитися від своїх власних проблем і почуватися більш потужними або впевненими.

5. Щоб підвищити свій соціальний статус або отримати повагу у групі ровесників.

Наслідки

Досліднки вважають, що булінг має серйозні наслідки для жертв. Можуть виникнути психічні та емоційні проблеми: тривога, депресія, низька самооцінка, пошкодження самоідентифікації та розлади поведінки. Особливо вразливі є діти та підлітки зі своєрідними потребами, діти з міграційним статусом, представники ЛГБТК+ спільноти та інші вразливі групи. Булінг може бути спричинений посиленими факторами, такими як соціальний статус, расова чи етнічна приналежність, релігія, шкільна орієнтація та багато іншого.

Про симптоми булінгу у своєму дописі в соцільній мережі розповідає психолог Ірина Кулік: «Одним з перших симптомів булінгу може бути зміна поведінки людини, яка піддається насильству. Вона може стати байдужою до раніше улюблених занять, змінити свій стиль одягу, знизити самооцінку. Також, людина може погіршити свої шкільні або професійні результати, втратити інтерес до спілкування з друзями та родиною. Якщо ви спостерігаєте ці ознаки в когось зі своєї оточуючої обстановки, варто поговорити з ним про це. Попросіть сказати вам, що сталося, і прислухайтеся до його почуттів та думок. Важливо не критикувати та не засуджувати жертву, а допомогти знайти рішення. Якщо ви самі стали жертвою булінгу, не залишайтеся в самотності. Зверніться за допомогою до батьків, друзів, педагогів, колег або психолога».

Захист

Ось кілька порад від психологів та правозахисників, як можна протидіяти булінгу:

  • Будьте свідомими. Розумійте, що таке булінг і які можуть бути його прояви. Будьте уважними до свого оточення і вмійте розпізнавати ознаки булінгу.
  • Говоріть про те що вас турбує. Повідомте про це батьків, вчителів або інших осіб що відповідальні за вашу безпеку або можуть допомогти.
  • Намагайтеся уникати ситуацій, де ви можете стати об'єктом булінгу. Уникайте контактів з тими, хто вам завдає шкоди, і старайтеся триматися в безпечних групах людей.
  • Зберігайте записи доказів. Якщо ви стали жертвою булінгу, ведіть записи про випадки, коли вас було образили або знущалися. Це може бути важливим доказом в майбутньому.
  • Використовуйте соціальні мережі та техніку безпеки. Будьте розумними в соціальних мережах та в Інтернеті. Не діліться особистою інформацією з незнайомцями, блокуйте або видаляйте осіб, які вам завдають шкоди.