Рік роботи «АЯК»: команда житомирських журналістів спростовує міфи та навчає молодь медіаграмотності
Спростування стереотипів про українців, розвіювання радянських міфів, пізнавальні відеоблоги про видатних українських митців і громадських діячів, курс з медіаграмотності і особистої безпеки для молоді та власна відеостудія – це неповний перелік активностей, які за рік презентувала команда «АЯК» (Асоціація якісного контенту).
У січні 2023 року четверо журналісток та відеоператор із великим досвідом роботи в новинах зареєстрували громадську організацію. Про рік роботи, успіхи та виклики ми поговорили із головою ГО «АЯК» Юлією Оріховською.
«З самого початку це були дописи про українську культуру в блозі в Instagram. Потім це все переросло в YouTube, весь «АЯК» складався з двох людей і це знімалося у моїй квартирі. Вже в січні 2023-го ми створили громадську організацію і все закрутилося», - коротко розповідає Юлія. А тепер про все по порядку.
З чого все починалося
Після початку повномасштабного вторгнення росіян на територію Україну Юлія почала системно писати про звичаї українців, видатних діячів, та маловідомі факти з української історії. Тоді дівчина не планувала великий проєкт з командою, великою аудиторією і власною студією, адже все це відбувалося в період, коли важко було будувати довготермінові плани.
«Спочатку я вела блог в Instagram із подругою-дизайнеркою. Одного разу захотіла зробити відео про «шістдесятників». Воно було настільки об'ємним, що у мене вийшов цей текст. Тому я звернулася за порадою, як це можна зняти, до оператора Саши Мельничука. Я собі це уявляла, що просто увімкну телефон і десь на фоні білої стіни запишу. Він зацікавився і каже: «Ну, давай спробуємо, тільки я візьму камеру, давай ще купимо декор, якось розставимо в кадрі. У результаті це вийшло в цілу програму в YouTube, перший випуск про шістдесятників на 15 хвилин з графікою, картинками. Ми подивились, що так гарно, і вирішили - можна продовжувати. А до того моменту не було такої ідеї, щоб робити YouTube-канал з підписниками, монетизацією. Це було цікаво, разом з тим, була якась цінність суспільна, тож, ми продовжили», - розповідає вона.
Зйомки перших випусків проєкту АЯК. Фото з архіву ГО “АЯК”
Юлія зізнається, що, занурившись у роботу, змогла психологічно зібратися і відчути, що робить корисну справу.
«Росіяни завжди намагалися забрати нашу культуру, нашу історію. Я подумала: якщо у мене журналістська освіта, я працювала в медіа, в піарі, я робитиму те, що вмію, розповідатиму про це. Це була не просто робота над черговим проєктом. До повномасштабної війни ми про це б не думали, бо у кожного є своя робота, свої справи. А от саме в такі моменти ти заглиблюєшся всередину себе і дістаєш щось, що ти хочеш найбільше, чим хочеш дійсно займатися, що тебе надихає і приносить якийсь сенс», - розповідає журналістка.
Розширення команди
Команда АЯК у новій студії. Фото з архіву ГО “АЯК”
Згодом до Юлії Оріховської та Олександра Мельничука долучилися однодумці – журналістки Ірина Кирилович, Катерина Тарасюк і Тетяна Хмель, які заснували громадську організацію «АЯК».
Усі учасники команди працювали або нині працюють в новинах – на «Житомир.інфо», «Суспільному» та «С-ТВ».
«У нас команда об'єдналась не лише по інтересах, але й за цінностями. У деяких моментах журналістський досвід допомагає, але іноді потрібно було переналаштовуватись з новинної подачі інформації, тому що в YouTube-подкасті інший формат: подача має бути проста і природня. Великим плюсом є те, що ніхто не боїться камери, ми давно знайомі і не потрібно притиратися», - говорить Юлія.
YouTube
Нині на YouTube-каналі понад 50 випусків «АЯК». На нього підписано майже 2 тисячі користувачів.
Найпопулярнішими відео на каналі є такі:
А ЯК росіяни нав'язали образ хохла-селюка? – 9,4 тисяч переглядів;
А ЯК українці шлюбну ніч проводили? – 3,7 тисяч переглядів;
А ЯК українці Різдво святкували? – 3,6 тисяч переглядів;
Чому в СРСР не говорили про секс? - 2,6 тисяч переглядів;
Освіта в СРСР – 2 тисячі переглядів;
А ЯК з'явився комплекс меншовартості українців? – 1,8 тисяч переглядів;
Українці чи малороси: як нас зросійщували? – 1,2 тисяч переглядів.
Велика частина популярних відео – це випуски проєкту «Викинь це». Проєкт присвячений розвіюванню міфів про Радянський Союз і стереотипів, як добре тоді всім жилося.
Кадри зі зйомок проєкту "Викинь це". Фото з архіву ГО “АЯК”
«У моєму розумінні, це період моральної давки, абсолютного затюкування людей, гноблення, коли ти навіть себе людиною не відчуваєш, ти ніхто, просто ніхто і ні на що не впливаєш. Люди жили під цим всім 70 років, і воно отак не проходить. Ідея якраз в тому, щоб помітити дуже великі і страшні наслідки, у дуже маленьких дрібничках, які, здається, просто є. Це найперше, що було у нас. Перший випуск був про сервізи. У багатьох сімей можна було побачити однакові сервізи, які стояли у сервантах, якими не можна було користуватися. І мені настільки стала цікавою ця тема, чому не можна, чого у всіх воно є, але ними не можна користуватися? От в найпершому випуску ми розбиралися. В другому випуску почали копатися у роботах істориків, і в дослідженнях психологів про наслідки Голодомору, тих же воєн, всіх цих сталінських репресій», - перелічує Юлія.
Інші випуски «Викинь це» стосувалися корупції, гендерної нерівності в СРСР, освіти та медицини.
Але на цьому просвітницька діяльність ГО «АЯК» не завершується. Восени 2023 року команда реалізувала проєкт для молоді, в якому навчали школярів та студентів медіаграмотності, особистій безпеці та особливостям ведення блогу і залучення аудиторії. Під час курсу команда «АЯК» ділилася власним досвідом, а також залучала популярних блогерів та тренерів із надання першої допомоги.
Заняття в рамках проєкту з медіаграмотності для школярів та студентів. Фото з архіву ГО “АЯК”
Відкриття студії
Крім насиченої діяльності перший рік роботи громадської організації відзначився і переїздом на «свою територію».
«Коли ми знімали «Викинь це», то не мали власного офісу, проводили записи не у своїй студії. Вже тоді ми почали думати, як би було круто якось мати своє місце, щоб це був і офіс, і місце, де можна було зібратися, обговорити якісь плани і щось зняти. Ми постійно про це думали, підключали якісь ідеї, стратегії. Запустили фандрейзингову програму і так заробили собі на невеличке орендоване приміщення (до 50 квадратів). Там ми зробили собі студію. Ремонт робили самі, все було бюджетно, але вийшло гарно. У мене постійно запитували: «Вам, мабуть, дизайнери якісь робили?». Ні, я взагалі хотіла сама фарбувати. З мене команда досі сміється, бо я збиралась сама стіну фарбувати, а, в результаті, ми тільки малярний скотч клеїли пів дня. Але це був дуже цікавий досвід, він дуже всіх нас об'єднав. Зараз ми у своїй студії знімаємо проєкти», - говорить Юлія Оріховська.
Нині команда готується до зйомок другого сезону подкасту «Викинь це» і придумує нові проєкти, деталей яких не розголошує, тримаючи інтригу. Багато працюють на ентузіазмі, за можливості, залучають гранти, а ще заробляють, здаючи в оренду студію. «Ми завжди раді допомогти, якщо комусь потрібний також якісний відеоконтент. У нас є місце, є обладнання, є люди, які все це можуть зняти і втілити», - резюмує Юлія Оріховська.
Процес зйомок у новй студії "АЯК". Фото з архіву ГО “АЯК”.
Оксана Трокоз, представниця Інституту масової інформації у Житомирській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.