28 February 2024, 05:29 Житомир: °C
Оксана Трокоз
регіональна представниця Інституту масової інформації у Житомирській області

Рік роботи «АЯК»: команда житомирських журналістів спростовує міфи та навчає молодь медіаграмотності

Рік роботи «АЯК»: команда житомирських журналістів спростовує міфи та навчає молодь медіаграмотності

Спростування стереотипів про українців, розвіювання радянських міфів, пізнавальні відеоблоги про видатних українських митців і громадських діячів, курс з медіаграмотності і особистої безпеки для молоді та власна відеостудія – це неповний перелік активностей, які за рік презентувала команда «АЯК» (Асоціація якісного контенту).

У січні 2023 року четверо журналісток та відеоператор із великим досвідом роботи в новинах зареєстрували громадську організацію. Про рік роботи, успіхи та виклики ми поговорили із головою ГО «АЯК» Юлією Оріховською.

«З самого початку це були дописи про українську культуру в блозі в Instagram. Потім це все переросло в YouTube, весь «АЯК» складався з двох людей і це знімалося у моїй квартирі. Вже в січні 2023-го ми створили громадську організацію і все закрутилося», - коротко розповідає Юлія. А тепер про все по порядку.

З чого все починалося

Після початку повномасштабного вторгнення росіян на територію Україну Юлія почала системно писати про звичаї українців, видатних діячів, та маловідомі факти з української історії. Тоді дівчина не планувала великий проєкт з командою, великою аудиторією і власною студією, адже все це відбувалося в період, коли важко було будувати довготермінові плани.

«Спочатку я вела блог в Instagram із подругою-дизайнеркою. Одного разу захотіла зробити відео про «шістдесятників». Воно було настільки об'ємним, що у мене вийшов цей текст. Тому я звернулася за порадою, як це можна зняти, до оператора Саши Мельничука. Я собі це уявляла, що просто увімкну телефон і десь на фоні білої стіни запишу. Він зацікавився і каже: «Ну, давай спробуємо, тільки я візьму камеру, давай ще купимо декор, якось розставимо в кадрі. У результаті це вийшло в цілу програму в YouTube, перший випуск про шістдесятників на 15 хвилин з графікою, картинками. Ми подивились, що так гарно, і вирішили - можна продовжувати. А до того моменту не було такої ідеї, щоб робити YouTube-канал з підписниками, монетизацією. Це було цікаво, разом з тим, була якась цінність суспільна, тож, ми продовжили», - розповідає вона.

HsN6dAqxKTapilE7dmaWk0oHWnKNh-ZOiI5r4shJQ7jOTh-psJ1fg-9rpG6bVm1F7r2lEtU4fslVTHUvlzYnzJK4fhPDQYZ9_KUnXeOkPXZ53J-a3w3j0XT9EKm5aSc33oHIIcoBjzU9e8WzVd561EhBgeRLt7eZAzy3bw9wt4x0_3yq0yJ0kOamUJp5If0kSo0lkY0rQ5pe-nGNTcknwclu5ZUjQ8wovgMjgdfYOGc4LlqATft0947lk-NqA19mU4pUKs2NGd_mCW4P_8kv0zez

Зйомки перших випусків проєкту АЯК. Фото з архіву ГО “АЯК”

Юлія зізнається, що, занурившись у роботу, змогла психологічно зібратися і відчути, що робить корисну справу.

«Росіяни завжди намагалися забрати нашу культуру, нашу історію. Я подумала: якщо у мене журналістська освіта, я працювала в медіа, в піарі, я робитиму те, що вмію, розповідатиму про це. Це була не просто робота над черговим проєктом. До повномасштабної війни ми про це б не думали, бо у кожного є своя робота, свої справи. А от саме в такі моменти ти заглиблюєшся всередину себе і дістаєш щось, що ти хочеш найбільше, чим хочеш дійсно займатися, що тебе надихає і приносить якийсь сенс», - розповідає журналістка.

Розширення команди

vn3uuirAYsK9_YE1qbhYwAvACyClNC3ikPV7607iqCi7uAmzz6Hs5xK1MG-BIdr2D13eyCP2KJuF3HYG8SE3OJ35FENoMPNhZysr7SqjnsyqYFTVHxoU8YxQ54x0mEFoIqkieJcLAfCf

Команда АЯК у новій студії. Фото з архіву ГО “АЯК”

Згодом до Юлії Оріховської та Олександра Мельничука долучилися однодумці – журналістки Ірина Кирилович, Катерина Тарасюк і Тетяна Хмель, які заснували громадську організацію «АЯК».

Усі учасники команди працювали або нині працюють в новинах – на «Житомир.інфо», «Суспільному» та «С-ТВ».

«У нас команда об'єдналась не лише по інтересах, але й за цінностями. У деяких моментах журналістський досвід допомагає, але іноді потрібно було переналаштовуватись з новинної подачі інформації, тому що в YouTube-подкасті інший формат: подача має бути проста і природня. Великим плюсом є те, що ніхто не боїться камери, ми давно знайомі і не потрібно притиратися», - говорить Юлія.

YouTube

Нині на YouTube-каналі понад 50 випусків «АЯК». На нього підписано майже 2 тисячі користувачів.

Найпопулярнішими відео на каналі є такі:

А ЯК росіяни нав'язали образ хохла-селюка? – 9,4 тисяч переглядів;

А ЯК українці шлюбну ніч проводили? – 3,7 тисяч переглядів;

А ЯК українці Різдво святкували? – 3,6 тисяч переглядів;

Чому в СРСР не говорили про секс? - 2,6 тисяч переглядів;

Освіта в СРСР – 2 тисячі переглядів;

А ЯК з'явився комплекс меншовартості українців? – 1,8 тисяч переглядів;

Українці чи малороси: як нас зросійщували? – 1,2 тисяч переглядів.

Велика частина популярних відео – це випуски проєкту «Викинь це». Проєкт присвячений розвіюванню міфів про Радянський Союз і стереотипів, як добре тоді всім жилося.

9qnuFEJYZ5Dx1UA9ywW1-mS5WKzEHHQQzN0ggRPMCxVoYL358dlDjGu4FmgQuMv9zVpooYBqEX649tBroSg-kLYCq4g8RNxuPtJEvQ9hQSICeBUiyxhiarqsBoqF7VnriG9RsGlFtBYG r4w2npkskpjnVoN82BWLKx7pgKAM24j7b0aEqRuQ4Jqioog8_35prWVledmHK2oGrxO0ml3jOLcRqxTckhtXLmRs8vntwFCpQhYZxll5NYo-kl7oqPk0PniZPVZB5R-qFy8dvyOCvl-W

Кадри зі зйомок проєкту "Викинь це". Фото з архіву ГО “АЯК”

«У моєму розумінні, це період моральної давки, абсолютного затюкування людей, гноблення, коли ти навіть себе людиною не відчуваєш, ти ніхто, просто ніхто і ні на що не впливаєш. Люди жили під цим всім 70 років, і воно отак не проходить. Ідея якраз в тому, щоб помітити дуже великі і страшні наслідки, у дуже маленьких дрібничках, які, здається, просто є. Це найперше, що було у нас. Перший випуск був про сервізи. У багатьох сімей можна було побачити однакові сервізи, які стояли у сервантах, якими не можна було користуватися. І мені настільки стала цікавою ця тема, чому не можна, чого у всіх воно є, але ними не можна користуватися? От в найпершому випуску ми розбиралися. В другому випуску почали копатися у роботах істориків, і в дослідженнях психологів про наслідки Голодомору, тих же воєн, всіх цих сталінських репресій», - перелічує Юлія.

Інші випуски «Викинь це» стосувалися корупції, гендерної нерівності в СРСР, освіти та медицини.

Але на цьому просвітницька діяльність ГО «АЯК» не завершується. Восени 2023 року команда реалізувала проєкт для молоді, в якому навчали школярів та студентів медіаграмотності, особистій безпеці та особливостям ведення блогу і залучення аудиторії. Під час курсу команда «АЯК» ділилася власним досвідом, а також залучала популярних блогерів та тренерів із надання першої допомоги.

Фото з архіву ГО “АЯК”Фото з архіву ГО “АЯК”

Заняття в рамках проєкту з медіаграмотності для школярів та студентів. Фото з архіву ГО “АЯК”

Відкриття студії

Крім насиченої діяльності перший рік роботи громадської організації відзначився і переїздом на «свою територію».

«Коли ми знімали «Викинь це», то не мали власного офісу, проводили записи не у своїй студії. Вже тоді ми почали думати, як би було круто якось мати своє місце, щоб це був і офіс, і місце, де можна було зібратися, обговорити якісь плани і щось зняти. Ми постійно про це думали, підключали якісь ідеї, стратегії. Запустили фандрейзингову програму і так заробили собі на невеличке орендоване приміщення (до 50 квадратів). Там ми зробили собі студію. Ремонт робили самі, все було бюджетно, але вийшло гарно. У мене постійно запитували: «Вам, мабуть, дизайнери якісь робили?». Ні, я взагалі хотіла сама фарбувати. З мене команда досі сміється, бо я збиралась сама стіну фарбувати, а, в результаті, ми тільки малярний скотч клеїли пів дня. Але це був дуже цікавий досвід, він дуже всіх нас об'єднав. Зараз ми у своїй студії знімаємо проєкти», - говорить Юлія Оріховська.

Нині команда готується до зйомок другого сезону подкасту «Викинь це» і придумує нові проєкти, деталей яких не розголошує, тримаючи інтригу. Багато працюють на ентузіазмі, за можливості, залучають гранти, а ще заробляють, здаючи в оренду студію. «Ми завжди раді допомогти, якщо комусь потрібний також якісний відеоконтент. У нас є місце, є обладнання, є люди, які все це можуть зняти і втілити», - резюмує Юлія Оріховська.

Фото з архіву ГО “АЯК”Фото з архіву ГО “АЯК”

Процес зйомок у новй студії "АЯК". Фото з архіву ГО “АЯК”.

Оксана Трокоз, представниця Інституту масової інформації у Житомирській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.