18 November 2024, 08:51 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Пічник порадить!

Грубка на твердому паливі

ПЕРЕД укладанням дров у топку необхідно очистити від попелу колосникову решітку і піддувало. Це забезпечить приплив повітря до палива, що горить.

Заповнювати пічку щільно паливом не варто. Скажімо, дров кладуть стільки, щоб між ними і верхом паливної камери був простір (500-600 мм). Тоді найдрібніші часточки палива згорять відразу і майже не будуть осідати у внутрішніх димоходах. У протилежному разі димові канали заб’ються, пічка стане диміти і менше нагріватися.

Перед тим як топити вугіллям, у топку закладають невелику кількість дров чи соломи і прогрівають грубку, поліпшуючи тягу.

Щоб дрова нормально згоряли, їх треба укладати шаром завтовшки 250-350 мм (при вологості дров 25%). Висота покладеного в топку торфу з вологістю 30% повинна становити 200-300 мм, кам’яного вугілля — 100-160, антрациту — 150-240 мм.

Категорично забороняється розпалювати пічку бензином, гасом та іншими небезпечними рідинами.

Багато господарів не знають, що робити з дрібним вугіллям, коли його багато. Радимо таке: змочіть газету, загорніть у неї вугілля дрібної фракції. Потім один-два пакети закладіть у грубку разом зі шматками великого вугілля, розмістивши їх біля стінок топки.

Повітря в топку повинно надходити безупинно. Велике надходження його з гудінням багатьма сприймається як показник гарної роботи пічки. Це помилка, тому що подібне гудіння припустиме лише під час розпалювання, потім надходження повітря потрібно трохи обмежити, адже надлишок його охолоджує грубку і погіршує горіння.

Коли паливо надійно розгорілося, дверцята варто тримати трохи відчиненими. Якщо піч оснащена подвійними топковими дверцятами, то зовнішню варто тримати зовсім відкритою, а внутрішню з отвором для припливу повітря щільно причинити. Після розпалювання також треба трохи прикрити заслінку, щоб була середня тяга.

Контролювати процес горіння можна за кольором вогню. Полум’я має бути солом’яно-жовтим, а дим — білим чи майже прозорим.

На зображенні може бути: вогонь та вогнище

Звертайте увагу і на температуру вихідних газів. У нормі, якщо гази в димохід входять із температурою не нижче 200-250°С, а виходять з нього не нижче 150°С. У такому разі конденсат майже не утворюється.

Виміряти температуру вихідних газів можна біля заслінки — тут вона повинна бути не нижче 200°С. Для цього користуються термометром або сухою качалкою, яку кладуть упоперек отвору заслінки. Виймають її через 20-30 хв. Якщо з грубкою все гаразд, качалка набуде кольору шкоринки білого хліба. Коли ж колір не змінився, значить, температура нижче норми. Якщо качалка набуде кольору чорного хліба або звуглиться, це свідчить про занадто високу температуру. Регулювати її, як зазначалося вище, можна піддувалом, заслінкою, дверцятами.

Погано гріють ті печі, за якими погано доглядають. Тому чистити їх бажано мінімум раз на рік (восени). Якщо грубкою користуються цілий рік, її чистять кожні півроку. Під чищенням передусім маємо на увазі видалення сажі, яка зменшує тягу і погіршує нагрівання стінок. Після чищення потрібно замазати всі наявні тріщини, в тому числі найдрібніші. Адже крізь них може просочуватися повітря і охолоджувати нагріті стінки. Також слід звернути увагу на щілини в усіх дверцятах і навколо них, бо останні загрожують випасти з печі, що може призвести до пожежі під час горіння.

З усіх видів палива за тепловіддачею (ккал/кг) дрова перебувають на найнижчому місці — 2800 — 00003300 ккал/кг; трохи кращий торф шматковий і брикетний — від 3000 до 4000 ккал/кг; ще ліпше буре вугілля — 4700 ккал/кг. Найбільша теплоємність у кам’яного вугілля й антрациту — від 5000 до 7200 ккал/кг.

Дуже важливо, щоб у піч надходило достатньо повітря, інакше паливо згоряє не повністю.

Нерідко на стінках печі з лицьового боку починають з’являтися чорні плями чи смуги, які до того ж мають неприємний запах. Це відбувається тому, що температура вихідних газів дуже низька. Охолоджена водяна пара осідає на стінках димоходу у вигляді дрібних крапельок і, змішуючись із сажею, утворює чорну рідину. Саме вона і просочується в кладку печі. Щоб цього не траплялося, по можливості потрібно закладати сухе паливо, яке б краще прогрівало стінки печі й димоходу та випаровувало осілу на них вологу.Грубка на твердому паливі

Волога може з’являтись і через конструктивні вади печі, наприклад, невідповідні розміри колосникової решітки, висоти поду печі й димоходу, а також влаштування топки.

Джерело стаття з газети Сільські вісті 4 жовтня 2019 року № 78 (19725)



Мої контакти:

Електронна адреса: yuriy.malashevich78@ukr.net

телефон (вайбер, телеграм) 0982257110

акаунт у фб: https://www.facebook.com/Malashevich.Yuriy

офіційний телеграм-канал https://t.me/YuriyMalashevich

https://www.linkedin.com/in/%D1%8E%D1%80%D0%B8%D0%...