Задати запитання про волонтерську діяльність та стан гуманітарної сфери у Коростенському районі заступнику голові Коростенської райдержадміністрації Катерині Скляревській я мала на ініційованій нею прес-конференції у Коростені. Не будучи обізннаною, куди йти, поцікавилася у місцевих журналістів, де зазвичай у райдержадміністрації проводять зустрічі з пресою. Мене скерували у депутатську кімнату. Поблукавши коридорами, зрештою мені порадили зайти у кабінет Катерини Леонідівни і познайомитися. Чиновниця була спантеличена побачити журналіста із Житомира і заходилася кудись збиратися. Сказала, що має терміново виїхати в обласний центр до голови Житомирської ОДА Сергія Машковського. Але все-таки мені вдалося розпитати її. Відповідала вона сумбурно і не завершувала жодної початої думки. Я намагалася дізнатися, скільки було зібрано коштів для бійців АТО через очолювану нею «Жіночу раду», але почула прізвища інших людей, які мали б це сказати.
Діяльність «Жіночої ради» стала предметом перевірок правоохоронних органів. Про це вже писали ЗМІ. Так, 29 січня 2015 року голові Коростенської районної державної адміністрації Сергію Дмитруку повідомили, що його заступник по РДА Катерина Скляревська через очолювану нею так звану «Жіночу раду» зібрала з сільських голів та дрібних підприємців кошти ніби-то на потреби Коростенської райадміністрації.
Після отримання даної інформації голова Коростенської РДА Сергій Дмитрук доручив комісії з кількох співробітників адміністрації перевірити дану інформацію. В результаті перевірки у сейфі співробітниці РДА та члена «Жіночої ради» Наталії Сичевської було виявлено понад 10 000 гривень. Наталія Сичевська пояснила наявність готівкових коштів тим, що отримала доручення від Катерини Скляревської зібрати гроші з дрібних підприємців та сільських голів.
Про дане зловживання службовим становищем Сергій Дмитрук повідомив керівництво області, а вже 20 січня був викликаний до голови Житомирської обласної державної адміністрації Сергія Машковського для пояснень по цій справі.
Коростенський МВ УМВС України в Житомирській області відкрив кримінальне провадження по факту зловживання службовим становищем та перевищення повноважень заступником голови Коростенської районної державної адміністрації Катериною Скляревською під час збору коштів на так звані «потреби райадміністрації» через очолювану Скляревською «Жіночу раду». 2 лютого слідчий міліції вже допитав Катерину Скляревську по даній справі.
Катерина Скляревська є систематичним фігурантом резонансних справ. Зокрема, нещодавно її звинуватили, як знову ж таки інформували у пресі, у «відмазуванні» свого сина Іллі Скляревського від служби у Збройних силах України завдяки фіктивній медичній довідці. Раніше Катерину Скляревську звинувачували у політичному перебіжництві.
4 березня 2015 року громадська організація «Правовий захист» звернулася до Генерального прокурора України Віктора Шокіна та Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з вимогою не допустити незаконного закриття кримінального провадження по факту корупційного зловживання заступником голови Коростенської районної державної адміністрації Скляревською Катериною Леонідівною.
«Ми стурбовані тим, що у 03.03.2015 року Скляревська К. Л. повідомила співробітникам РДА, що вона за сприяння голови Житомирської обласної ради Француза В. Й. «порєшала» справи з Коростенською міліцією та прокуратурою і справу негайно закрито. Якщо це відповідає дійсності, то даний факт викличе хвилю громадського обурення, адже усі співробітники РДА і сільські голови Коростенського району знали про збір коштів. Також, за нашою інформацією, вилучені з сейфу кошти у розмірі орієнтовно 10 000 гривень зникли як речовий доказ разом з документами про вилучення даних коштів. Просимо не допустити незаконного припинення неупередженого розслідування, оскільки щиро віримо, що вже минули часи диктатора Януковича, коли справи закривали по команді «згори». Звертаємося із проханням взяти на особистий контроль проведення розслідування по факту зловживань і не допустити незаконного закриття провадження», - йдеться у листі за підписом заступник голови ГО «Правовий захист» Володимира Романенка.
За наявною інформацією, коростенські правоохоронці відреагували на звернення громадськості та відновили розслідування в рамках даного кримінального провадження. Наразі триває слідство.
Головними проблемними питаннями у діяльності «Жіночої ради» є те, що Катерина Скляревська використовувала службове становище для збору коштів на діяльність очолюваної нею громадської організації під виглядом «збору коштів ан потреби РДА».
При цьому, дані кошти зберігалися у приміщенні РДА у готівковому вигляді і жодним чином не відображалися у фінансовій звітності «Жіночої ради». Та й відображатися жодним чином не могли, адже «Жіноча рада» на час збору коштів з сільських голів та підприємців не мала відкритого розрахункового рахунку. Відповідно, ніхто не міг проконтролювати, скільки коштів зібрано і на що вони витрачені.
Через ці зловживання та порушення, які явно суперечать антикорупційному законодавству, голова Коростенської РДА Сергій Дмитрук направив на голову Житомирської ОДА Сергія Машковського подання на звільнення Катерини Скляревської з посади заступника голови Коростенської РДА. Це логічно, адже саму посаду вже скорочено. Попри це, Скляревська ходить на роботу і продовжує отримувати кошти з державного бюджету. І це при неіснуючій посаді…
Після розмови в день мого інтерв’ю Катерина Скляревська мала зустріч з головою Житомирської ОДА Сергієм Машковським. Кажуть, повернулася із Житомира Катерина Леонідівна задоволена. Мовляв, повідомила одразу працівникам РДА, що все з Машковським вирішила і що він не не візьме до уваги подання голови РДА про її звільнення. Коростенські активісти сподіваються, що це чергова видумка Катерини Леонідівни, адже впевнені, що голова ОДА не може прикривати такі кричущі правопорушення і не може сприяти роботі чиновника на скорочені посаді при відкритому кримінальному провадженні. Адже навіщо тоді було щось міняти в країні, якщо обласна влада дозволяє такі речі на місцях. З радістю готова оприлюднити позицію Сергія Машковського з питання: про що ж все таки він домовився з Катериною Скляревською і чому вона досі обіймає свою посаду.
- Наскільки я знаю, Ви очолюєте громадську організацію, яка займається волонтерською діяльністю.
- З 2005 року я очолюю ГО «Коростенська районна рада жінок» (у народі її називають “Жіночою радою” – авт.).
- Це була Ваша ініціатива створити організацію?
- Ні, вона була до мене, ще у 2001 році.
- Скажіть, будь ласка, скільки грошей зібрала ця організація для допомоги бійцям АТО?
- Значить, тепер дивіться, цю інформацію вам надасть Наталія Іванівна Сичевська, Шленчак Любов Олександрівна, Огороднік Любов Миколаївна. Це люди, які фактично на перших загальних зборах “Жіночої ради” були обрані відповідальними за збір продуктової, речової...
Нашу розмову перериває чоловік, який зайшов до Катерини Леонідівни, вона каже, що він не буде заважати. Представила його Віталієм Федоровичем із “Союзу ветеранів ліквідації Чорнобилської катастрофи”.
- Ви взагалі не володієте інформацією?
- Ні-ні, чекайте, я ж не сказала, що не володію. Я вам зараз усе розкажу. Так як за браком часу, я чому кажу на них, я поїду, а у вас ще буде можливість з ними поспілкуватися.
Скляревська дала мені примірники районної газети, де є звіти “Жіночої ради”.
- І можу сказати всіх, навіть по сільських радах, і мобільні телефони наших воїнів АТО, з якими мали ми справу. Значить, на цих зборах перших Любов Олександрівна Шленчак, мама загиблого воїна Володимира Шленчака, винесла пропозицію. І якось було так, що рух іде, а “Жіноча рада” якби відсторонена, це було неправильно. Є ще Спілка ветеранів афганської війни. Там процес збору коштів ішов за проханням райдержадміністрації, голови і так далі до підприємств, установ і організацій перераховувати кошти на рахунок. Там перераховували ми і всі. У чому був наш смисл? Ось у мене лежить папка. Це взагалі папка етіх наших, як це сказати, “Жіночої ради”: тут вся фінансова база по цьому. І вони вам, тому що ви приїхали дадуть, покажуть, як журналісту. Ми не дамо це ніколи. Тобто іншій громадській організації – вони дадуть письмове звернення, але вам, як журналісту, дадуть ознайомитися з цим усім. Господи, хоч би не спізнитися.
- Наприклад, ...
- (чиновниця перебиває мене) Я вам зараз скажу, яким чином. Наші жінки-волонтери, у нашій кожній сільській раді є представниця “Жіночої ради”. Вони ходили по хатах, по людях, люди їм дуже дякували і навіть ображалися, якщо не зайшла в хату: “Чо ти не зайшла в хату, і я не здала кошти на армію?” Коли наш рух набрав такого гарного дуже, ну потужньої сили, це ви спитайте дівчат, значить, гроші... Так, здавали кошти, одяг, продукти харчування. Я цим процесом абсолютно не керувала. Я здійснювала організаційну функцію, зв’язок з нашими воїнами АТО. Наше було завдання і ми наголошували усім: кожна людина, яка здала хоч копійку, не повинна мати сумніву, що вона буде витрачена чесно і на наших хлопців. Ми навіть собі не ставили за увагу, “Жіноча рада” Коростенського району, що знайдуться люди, які спаплюжать цю справу. Наш основний обов’язок був перед тими, хто гроші і все давав на... Не тільки гроші, а просто фінансові кошти.
- Ви можете хоч приблизно назвати суму?
- Дивіться, це дуже серйозна справа. Я не можу назвати приблизну суму. Я звітувала... Люди, які отут до цього... Ось. Кокоша, Самчук, Сичевська. Я знаю, з чим я маю справу. Я надіюся, ви чесний журналіст, неупереджений?
- Хоча б за три місяці останні покажіть.
- Не треба три місяці, наш період збоку був з листопада. І основний потік надання.. Шостого вперше було, до Дня Збройних сил, до Нового року, до Різдва. Найбільше інформації може дати Сичевська. Крім того, я вам.. Я можу запросити включеного у процес з червня людини, який мав безпосередній контакт з нашими військовими.
Продиктувала мені номер телефону Сичевської. І знову наголосила, що поспішає. З усього списку домовляється, щоб я ткнула пальцем на кількох з 76 бійців, які отримали допомогу, щоб записати їхні номери телефонів. Тим часом заходить працівниця прес-служби і запитує, хто домовлявся про депутатську кімнату. Скляревська відправила до якоїсь Ірини, яка в курсі.
- Було задіяно багато людей. Дівчата ходили на базар закупляли те, він відправляв “Новою поштою”, люди приходили сюди, медпрацівники... Тобто оцей весь процес протягом кількох місяців був на виду абсолютно усіх! Я вам ще дам постанову по факту по доносу і по наклепам у газеті. Була кримінальна справа по цьому. Я вам дам постанову про закриття цього всього.
- Що за наклеп?
- А ви не знаєте? Є видання “Древлянська правда” та “Житомир.інфо”, що ми тут... Я дуже прозора, відкрита і так далі. Але якщо не дай Бог буде спотворена інформація і так далі, я абсолютно у рамках чинного законодавства буду вирішувати питання у правовому полі. Я не можу вам дати усю інформацію, а ту, що є, але я вас спрямовую до тих людей, які безпосередньо займалися.
- Ну хоч приблизно скажіть.
- Я вам достатньо говорю. Але ще ви будете... По всій фінансовій частині я скажу, хай вам покажуть, хоча ми можемо цього не робити.
Співрозмовниця похапцем гортає якісь папери. “Дві секунди”, - каже.
- За браком часу, і що я не володію повною інформацією, я вам одразу кажу, ви ідіть до Наталії Іванівни. Я вам скажу скільки, а там на 200 грн..., - телефонує Руслану Петровичу і просить Кокошу зайти до неї. – Ми ідемо назустріч, хоча це не передбачено.
- Загальну суму можна?
- Та Сичевська вам скаже.
- У соціальних мережах маєте свою сторінку? Наприклад, житомирські волонтери звітуються і таким чином.
Відповіді на це запитання я не отримала. У кабінет заходить Роман Петрович, як зазначає Катерина Леонідівна. Називає його зв’язковим із бійцями АТО, з яким мені можна буде спілкуватися, коли вона поїде. Просить принести його списки бійців.
- Так як ви куруєте гуманітарну сферу у районі, що можете сказати про реорганізацію системи охорони здоров’я? Що було зроблено за рік вашої роботи (у цьому напрямку)?
- Реорганізація охорони здоров’я? – запитує дуже здивовано.
- Так.
- Ну дивіться. По-перше, давайте скажемо так. Давайте будемо серйозно ставитися до цієї справи – реорганізації охорони здоров’я. Тому що на абум давати цю інформацію.
Скляревська пообіцяла надіслати по електронній пошті фактаж про заходи по молоді, спорту, оздоровленню. На момент оприлюднення інтерв’ю від Катерини Леонідівни я не отримала жодного електронного листа. Вона ще конкретизувала під час бесіди, чи потрібна інформація, що вона зробила як посадова особа. Я попросила, щоб не було популізму.
- От якщо ви говорите за охорону здоров’я, ми не можемо тут говорити про реорганізацію. У нас в державі взагалі зараз іде реформа – децентралізація органів виконавчої влади і розроблена концепція реформування місцевого самоврядування. Усі законодавчі акти, усі нормативні документи... Ми ж діємо відносно них. І наші всі дії направлені у контексті цієї реформи на покращення життя людей, а не погіршення.
- А скільки було виділено на молодь і спорт цьогоріч?
- А я вам скажу, що нічого! Зараз я вам покажу бюджет, у нас була перша сесія. Я поспішаю, я запізнююся, я можу сказати, вибачте мене, помилитися, і ви потім почнете щось писати і так далі. Ммм. У нас на 2015 рік у нас... Але давайте так. Вносилися зміни. Я вам все так, як ми домовилися. У мене є бюджет, є цифри, але краще буде, коли ми, так скажемо, все... Я вам єдине скажу: на спорт, молодь, службу у справах дітей, центр соціальних служб для молоді, роботу, яку ми робимо щоденно, виїзди по Коростенському району, на вилучення дітей для доставки у будинок дитини немає абсолютно пального, щоб здійснювати роботу. Є листи. Знаєте що? Давайте побудуємо нашу роботу таким чином для користі справи. Порушимо проблемні питання. От у нас, наприклад, сьогодні немає коштів на харчування дітей-сиріт. У місцевому бюджеті немає коштів цих. Була перша сесія райради. І сьогодні за моїм дорученням начальник відділу у справах, служби дітей написав на начальника фінуправління, а я йому погодила. А як ви хочете, там є цей лист, у нас є 50 дітей, харчування десь по 10 грн. Це, звісно, мала сума для харчування дітей. Нам потрібні ці кошти терміново.
- І напередодні річниці визволення району від фашистських загарбників готуєте якісь заходи?
- Готуємо, аякже. У нас заходи у зв’язку з тим, що, як би вам сказати... Ми велике значення... І “Жіноча рада” спільно з райдержадміністрацією готуються до Дня матері, Дня Перемоги, особливо до Дня матері. Крім того, я можу вам багато сказати. Зараз іде демобілізація. Ми організовуємо інформаційний центр при райдержадміністрації згідно з Указом Президента щодо вирішення проблем демобілізованих воїнів. Ми багато чого робимо. На завершення. А чому не запитуєте, як ми співпрацюємо з громадськими організаціями?
- А що за чутки ходять про Вашого сина (про фіктивну медичну довідку, яка дозволила уникнути мобілізації)?
- Ви можете задати йому це запитання. З 2009 року знятий з військового обліку, у лютому 2015 року за власним бажанням пішов написав заяву, пройшов медичний огляд і підтвердив свій статус, який у нього був, під контролем усіх контролюючих органів.
- Він, може, є волонтером?
- Я вам скажу так: моя волонтерська діяльність визнається як піар. Коли прийшли айдарівці, коли ці речі розгорнулися, прийшли до нас за допомою, що ми надавали, я вибачилася, ну як ми зараз. У нас тимчасово, по-перше, ніяких можливостей немає це здійснювати. Одним словом, це розцінили дуже неправильно і негарно. Мій син не афішує, щоб не говорили, що це піар сім’ї Скляревських. Він дуже багато робить.
Після цього я зустрілася із 18 районними активістами, серед яких лише троє є членами ГО “Коростенська районна рада жінок”. Дійсно, вони надали мені папку із, як згадувалося, фінансовими документами щодо збору коштів для бійців АТО. Здивувало, що серед “документів” фігурують клаптики паперу, де вказані різні суми: від 1 тис до 16 тис грн. Деякі дані замальовані коректором, а є суми, які взагалі написані олівцем. Найбільша сума, яка потрапила мені на очі, - це 34 983 грн у табличці з населеними пунктами району під заголовком “Зібрано коштів на АТО”, але без дати і печатки організації. Наша розмова з активістами тривала понад годину. Я постійно перепитувала щодо прозорої фінансової звітності. Мимоволі присутні стали замислюватися і деякі висловлювали сумніви щодо підходів до роботи у фінансових питаннях “Жіночої ради”.
Коли мене проводжали до авто після завершення зустрічі, троє активістів так резюмували нашу зустріч:
- Дорвалися до сала! Працюйте! Лазаренко (місцевий активіст – авт.) рік працює – і ніяких пред’яв, нічого... Посада – державний службовець, не повинна брати на себе, організувати, допомогти, можливо, другій, третій, четвертій дати. Ви можете прозвітувати, куди ви сало завезли?
- Вони (члени “Жіночої ради”) тільки на емоціях! Вони ж самі себе топлять, не розуміють, що роблять. Вони не хочуть визнати того, що зробили помилку. Винесли б рішення про те, що необхідно виправити такі-то помилки, оце сказати журналісту, у зв’язку з відсутністю досвіду. Все! А журналісту нічого не сказали. Усі нявкають. Кому треба ці емоції?
- Ви дивилися ті підписи у підтримку Катерини Леонідівни? (Це звернення від “Жіночої ради” дали мені при виході з райдержадміністрації – авт.). Прізвища написані однією рукою. Ви про це думали чи ні? З Хоменка зробили Фоменко. Ти підписався від організації. Ти мав право підписуватися без погодження з радою?