12 липня 2020, 13:29 Житомир: °C
Олена Галагуза
Журналістка, депутатка Житомирської обласної ради

Не буває війни у білих рукавичках

Ці слова мені сказав друг-“кіборг”, коли ми з ним сиділи на лаві поблизу пам’ятника Корольова. Розмова була емоційною і не дуже оптимістичною. Ділилися думками, фактами, висновками. Ми – однодумці, хоча працюємо наче й в різних сферах.

Паралельно дзвонить ще один друг-солдат, не з нашого регіону. “Ми були сьогодні на навчаннях... Помер на полігоні наш пацан... Не витримав навантажень... 36 років...” - каже він. “Мабуть, причина цейго”, - б’є долонею по підборіддю “кіборг”. Мій співрозмовник на тому кінці дроту підтвердив, що військовий, який відійшов у засвіти, був любителем хильнути. Це, звісно, незірковий образ людей у формі. Нерідко мої дописи дратують через оголення фактів, але про наболілі проблеми, зокрема, цю, треба говорити відкрито і робити усе, щоб запобігти у майбутньому. На цю тему не так давно я спілкувалася і з священиком, який їздив на житомирський полігон. Він також непокоїться долею військових, які топлять себе у чарці. Я знаю, що у Житомирі діє група психологів-ентузіастів, їм потрібна підтримка, щоб розширити цей рух.

Отой мій друг, який мовив по телефону, поділився рецептом боротьби з пияцтвом у зоні АТО. “Я вирахував тітоньку, яка продавала нашим горілку. Прийшов у її кіоск і кажу: “Цього разу кладу гранату на прилавок. Наступного, якщо у когось побачу ваш товар, граната летітиме”, - після профілактичної бесіди алкокомерція завершилася. Але такі методи не завжди діяли на бійців. “От один заснув на посту. Кидаємо його у КУНГ на три доби. Живе на водичці і хлібі. І що ти думаєш: випустили, а за тиждень знову за старе”, - бідкається він.

Священикам, психологам, волонтерам, родинам військових варто об’єднати зусилля задля пошуків “ліків”. Уже говорять про відродження так званого афганського синдрому, але, знаючи специфіку питання, можна бодай знизити рівень наслідків.

Далі з кіборгом “перемкнулися” на політику та її місцеві “двіжухи”. Символічно, що сиділи між міськрадою та облдержадміністрацією. “І політики не буває у білих рукавичках. Хоча часом одягають їх, щоб приховати закривавлені руки”, - резюмував захисник.