22 January 2025, 13:13 Житомир: °C
Ірина Костюшко
Депутат Житомирської обласної ради

10 головних тез із зустрічі з агроуніверситетом

 26 травня зустрілася зі студентами та викладачами Житомирського національного агроекологічного університету. Мені було приємно, що поспілкуватися прийшли студенти та викладачі різних аграрних спеціальностей. Ці молоді люди і є майбутнім нашого аграрного сектору, а отже сільської місцевості. Населення якої складає 41% в області.

22 роки свого життя я вчилася: в школі, університеті, інтернатурі, бізнес-школі, ще одному вузі. І можу сказати, що навчання у будь-якому виші повинно давати студентам непросто знання, а розвивати їх культуру.

Ще у XIX ст. відомий філософ та соціолог Хосе Ортега-і- Гассет сказав:

«Місія університету – це формування культури людини, а не передача знань».

Поле знань весь час розширюється, змінюється, інформація переповнює джерела, які безперервно оновлюються. Саме тому, здобути нові знання не складає труднощів. А ось наша особистість є тим каменем, з якого ми створюємо скульптуру, це наша філософія життя, лінія поведінки та спосіб мислення. Все це потребує найбільших зусиль.

Про що ж говорили зі студентством та викладачами:

v  Візія області формується на основі трендів, потреб людей у майбутньому та балансі між логікою та емоціями. Про це важливо пам’ятати починаючи свою справу. Важливо працювати на збереження того, що є та орієнтуватися на те, що буде. Людина отримує найбільше задоволення, коли приносить радість іншим. Так і в бізнесі, важливо йти від зворотнього, тобто розуміти потреби людей і створювати їм благо.

v  Житомирська область свого часу була однією з лідируючих в Україні по виробництву та експорту льону. Загалом наша країна забезпечувала 3% світової потреби у цій культурі. Відроджуючи старі традиції на підприємстві «Зоря» ми починали з 300 га і цьогоріч запланували засіяти територію у 3000 га. Наразі попит на нього у світі перевищує пропозицію, тож цей напрямок дає аграріям можливість розвиватися. Ця культура має великий потенціал: насамперед, льон може бути гідною альтернативою соняшнику та ріпаку, котрі виснажують землі.

v  Нині у нас ера знань і виграють перш за все ті, хто мають знання та досвід. Підхід до відродження сіл та аграрного виробництва має бути системний, а не точковий. Має бути візія всієї області, тоді ми знатимемо по якому маяку вести усю область.

v  Наука знає, які можливості має область та куди потрібно рухатись. Науковці щоденно працюють з купою матеріалів, проводять дослідження та вивчають досвід колег співвітчизників та закордонних спеціалістів. Це все вказує на обізнаність в тих речах, в яких влада не компетентна. Саме тому необхідна співпраця з людьми, котрі мають досвід у вивченні аграрного напрямку.

v  Будь-який ресурс можна втратити, а знання безцінні. Яка б важка не була ситуація, з неї завжди можна знайти вихід. Якщо ресурси обмежені – це нагорода, коли можливостей надто багато – це призводить до деградації. До прикладу, у випадку нестачі коштів, людина мислитиме, шукатиме нові шляхи вирішення проблеми, розвиватиметься, у цьому і є щастя.

v  В бізнесі заробляє не продукт, а бачення власника. Тільки маючи власний стержень, силу, позитив, віру в краще, ми здатні на великі звершення. Від наших думок та установок залежить усе. Тож ніколи не можна опускати руки, звинувачувати інших у своїх невдачах. Потрібно бути сильною особистістю і мужньо боротись з усіма труднощами.

v  Органічне виробництво є вигідним для аграріїв. Це довгострокова перспектива для нашої області та країни. Для виробників це також вигідно, різниця ціни реалізації становить від 30 до 50%, при цьому затрати знаходяться в цих же межах. Потреба в органічній продукції у Європі сягає 80%. Ми повинні виготовляти брендову, якісну продукцію за європейськими стандартами і тоді виходити на ринок. Є усі підстави думати про високу конкурентоспроможність саме нашої продукції, вирощеної на наших чорноземах. Варто також відзначити користь та безпеку такої продукції для споживачів.

v  Тільки ті, хто можуть адаптуватися до навколишнього середовища запрограмовані на успіх. Дарвін казав: виживає не найсильніший, і не найрозумніший. Виживає той, хто краще за інших може адаптуватися до змін. І це чиста правда, адже світ мінливий і світ бізнесу в тому числі. І лише маючи здатність стійко триматися на плаву та пристосовуватись до навколишнього середовища, є можливість залишитись на рівні, а не піти під воду.

v  Землі потрібні не тільки дощ або сонце, їй потрібна гармонія. Тому для ефективної роботи та розвитку області, повинна бути взаємодія науки, влади та бізнесу.