20 April 2024, 02:24 Житомир: °C
Валерій Івановський
Головний редатор газети "Сільське життя", магістр державного управління, політолог, письменник, голова Житомирської громадської організації "Влада - народу!"

Заклади культури та медицини на селі

 

Коли працюють заклади культури та медицини на селі? PDF Друк e-mail

Якось на моє запитання, чому не можна застати на місці в робочий час працівників будинку культури, клубів та бібліотекарів на території сільради, один сільський голова цілком серйозно відповів: а що я від них можу вимагати, якщо у них така зарплата?

Довелося пояснити голові, що яка б зарплата у них не була, вони мають працювати на робочому місці, а якщо не подобається рівень оплати праці, то потрібно шукати інше місце роботи. Тобто ефективність використання бюджетних коштів у даному питанні, дотримання вимог трудового законодавства - це прямий обов'язок сільських голів. Днями про це згадалося, коли довелося відвідати заклади культури та медицини, що знаходяться на території Левківської сільради.

11 липня у службових справах довелося заїхати до села Клітчин, що межує з обласним центром. Затим вирішив відвідати місцевий центр культури та дозвілля. Годинник засвідчив 09.48, коли зупинився біля будинку з вивіскою: «Клітчинська загальноосвітня школа 1 ступеня», де у колишніх шкільних приміщеннях розташовуються клуб,бібліотека та ФАП. Одночасно під'їхала й жінка на велосипеді, яка й відчинила вхідні двері. Виявилося, що це місцевий бібліотекар М.Подорожна. На мою репліку визнала, що спізнилася, бо їхала з Калинівки на велосипеді.

А що ж робиться у бібліотеці? Стеля з плямами від води, підлога прогнила та потребує ремонту, посередині стоїть перекошений стелаж без полиць з надписом «Українська література», підшивок «Сільського життя» останніх років немає тощо. Ось такий він «книжний храм» у Клітчині. Не марно ж, кого не питав у селі, чи користуються вони його послугами, всі відповідали негативно.

А в якому стані місцевий клуб та фельдшерсько-акушерський пункт, показати було нікому. ФАП був зачиненим, хоча мав працювати з 08.30. На мій телефонний дзвінок фельдшер відповіла, що вона ... у пенсійному фонді. І завідувача клубу не було на місці, хоча, згідно графіка, має розпочинати роботу о 10.00.

Порадивши бібліотекарці змести величезну калюжу на вході та обдивившись тріщини на стінах цього культурно-медичного закладу зі шкільним минулим, подався до Калинівки.

Два роки назад наша газета вже друкувала критичну публікацію про роботу місцевого фельдшерського пункту та клубу. Завідувачка клубу навіть намагалася довести, що все не так, як побачив журналіст. Пройшов час, що змінилося?

До клубу знову потрапити не вдалося: на обшарпаних дверях білів листок з надписом: «Вийшла в магазин» і підпис. Ні прізвища, ні дати, і час повернення, ні графіку роботи клубу. І взагалі, чому потрібно йти до магазину у робочий час?

Не полінувався, повернувся до обох калинівських магазинів - ніде завідувачку клубу ніхто з продавців не бачив. Не було її й на дорозі. Ось так продовжує працювати Калинівський клуб. Цікаво, чим цього разу буде пояснено відсутність його очільниці?

У фельдшерському пункті теж було зачинено, на вході мішки зі сміттям, а всередині все захаращено. Хоча є й письмове пояснення на вікні: «Фельдшер у відрядженні за наказом МОЗ у Житом. області». Хто знає, що це за МОЗ такий у нашій області - невідомо, але медичну допомогу селянам надавати нікому - факт.

Місцевий бібліотекар Н.мартинюк була на місці. Але підшивку газети «Сільське життя» так і не знайшла, хоча довго її шукала у затутку. Потім пояснила, що сільрада в останні роки на це не виділяла кошти. А тому нам немає підстав приховувати факт  грубого порушення правил протипожежної безпеки у бібліотеці, про що й повідомлено Управління з надзвичайних ситуацій.

У Левкові завідувачка районної державної бібліотеки В. Грицюк була на місці, а от будинок культури був зачинений. Правда, коли від'їжджав, підійшла очільниця БК і сказала, що вона на місці, лише зайшла з іншого боку.

Коли минав школу, то знову виникло питання: чому так близько до закладу освіти розміщено магазин, у якому продається повний асортимент алкогольних напоїв?

У Левкові почув звістку, що на останній сесії  депутати погодилися віддати приміщення старої школи для реконструкції їх під житло з виділенням частки для громади. Цікаво, чи не очікує цей проект доля Куликової авантюри «пісок-дитсадок»?

У Туровці, скільки разів не був протягом останнього року, все не можу застати когось у приміщенні колишньої школи, де має бути дитсадок, бібліотека, пошта, ще щось. Коли вони працюють - неввідомо. Сільського голови на місці знову не було, а у ФАПі якийсь хлопець торгував ліками.

У Ліщині у великому БК була  лише техпрацівниця, а у Луці і працівників культури, і бібліотекаря не застав. І добре, бо приміщення у такому стані, що може когось там і привалити.

У Станишівці в бібліотеці побачив три нових комп'ютерних комплекси, підключені до інтернету, матеріал про це - на 1-й сторінці.

Ось такі результати журналістського рейду. Хочеться сподіватися, що начальник відділу культури РДА Т.Яворська надасть якісь пояснення редакції.

Надруковано в газеті "Сільське життя"