22 January 2025, 13:05 Житомир: °C
Валерій Івановський
Головний редатор газети "Сільське життя", магістр державного управління, політолог, письменник, голова Житомирської громадської організації "Влада - народу!"

«Декабристи» нині не в шані...

«Декабристи» нині не в шані...

 На території ліщинської школи Житомирського району є пам'ятка архітектури, який читачі можуть бачити на фотознімку. Багато років юним поколінням ліщинців розповідалося про те, що у цьому будинку відбувалися збори «декабристів, які, як відомо, ще у 1825 році повстали проти російського царя і були розгромлені. Дехто з них був повішеним, а більшість згинули на безкрайніх просторах Сибіру.



Як відомо, колишня комуністична влада використовувала даний історичній факт у своїй пропаганді. Але часи минули, «декабристи» вийшли з моди. У роки незалежності України, через відсутність коштів у бюджетах всіх рівнів, без ремонту, даний будинок почав занепадати. Через аварійність, спочатку його перестали використовувати для навчання дітей, а потім було закрито й доступ до музею села, що також поки що розміщується там. Зараз він став реальною загрозою життю школярів, які під час відвідин закладу освіти пересуваються поруч з цією спорудою, яка вже розвалюється (на знімку видно, що двох колон вже немає). Це є постійним головним болем для директора школи Валентини Захаренко, яка домоглася огородження небезпечної території.
Зрозуміло, що виходів з цієї ситуації два: або капітально відремонтувати будівлю, або чекати, поки вона сама завалиться. Розібрати - неможливо, як пам'ятник архітектури.

Щодо можливої реставрації цього пристанища «декабристів», то лише на проектну документацію потрібно 600 тис. гривень. Та й, як кажуть фахівці, відновити цю споруду вже неможливо - через те, що за два століття всі будівельні матеріали повністю втратили свої будівельні властивості.
То ж залишається відкритим лише одне питання: чи встигнуть ліщинці перенести експонати музею села до бібліотеки до того, як ця пам'ятка архітектури завалиться? 

Ось так і живемо: дурні закони, абсурдне життя..

Цікаво, чи знайдуть вихід з цієї ситуації органи управління освітою та місцевого самоврядування? Редакція готова надрукувати реалістичні пропозиції з цього питання.