«Шоколадники» «підірвалися» на власній «міні»
Як добре відомо громадськості області та Житомирського району, особисто я та редакція газети «Сільське життя» виступали категорично проти нав’язуваного силоміць місцевими «шоколадниками» так званого «добровільного» об’єднання територіальних громад.
Аргументи для цього були наведені серйозні – від вкрай недосконалої законодавчої бази цієї «реформи» українського села і економічної невпорядкованості цього процесу до негативної реакції мешканців громад на цю новацію. Все це оприлюднено на сайті silske.org, в газеті «Сільське життя», в моєму блозі на сайті Житомир.інфо та у офіційних письмових зверненнях до голів облради та ОДА.
І все ж, грубо порушивши закон, голова Житомирської ОДА Машковський, голова Житомирської облради Француз, головний фальсифікатор Рудницький та за активної підтримки учасниці цього ганебного дійства від Житомирського району - поки що голови Житомирської райради Парфентієвої, зуміли провести фарс з прийняттям перспективного плану «добровільного» об’єднання територіальних громад Житомирщини.
Але ж, як кажуть в народі, «шила в мішку не сховаєш». Цю народну мудрість ще раз довело засідання членів Асоціації сільських та селищних голів Житомирського району, яке відбулося 23 червня.
Зі вступним словом виступила все та ж пані Парфентієва, рейтинг якої в районі після афери з примусовим «добровільним» об’єднанням територіальних громад впав «нижче плінтуса». Сказавши кілька слів, вона залишила залу засідань, оскільки, мабуть, зрозуміла що доведеться відповідати на багато незручних питань від сільських голів та редактора «Сільського життя» В.Івановського.
Після цього вести збори почав голова обласної організації Асоціації сільських та селищних голів Глибочицький сільський голова Сокальський, а не керівник районного осередку. Він спочатку намагався довести, що процес «добровільного» об’днання громад неминучий і можна лише внести якісь правки у запропонований обласними «шоколадниками» перспективний план, але побачивши настрій сільських голів змінив риторику і заявив, що він такий самий сільський голова і говорить зараз те, що йому доручено. Навіть проговорився, що все робиться на догоду МВФ, щоб отримати черговий транш кредиту від цього фонду.
Присутні очільники громад так і не дали йому можливості дочитати список сільських рад, які зачислені «шоколадниками» до чотирьох «резервацій» з центрами у Житомирі, Тетерівці, Сінгурах та Станишівці.
Виступаючі публічно просили редакцію «Сільського життя» пояснити людям на місцях, що вони до створення тих «резервацій» ніякого відношення не мають. Це рішення приймалося без їхньої участі. Оскільки селяни впевнені, що саме очільники місцевих громад «здали їх з потрохами» і нібито беруть участь у знищенні українського села.
Ось які аргументи проти цього наводили сільські голови.
Вересівський сільський голова О.Шут запитував, хто є автором проекту створення чотирьох громад у межах нашого району, оскільки дане рішення законно ніде не обговорювалося? Це призведе до знищення українського села. Хто не знає як «реформували» колись вересівський хмелерадгосп – можуть побачити, в якому стані знаходяться ферми, що залишилися після тих реформ, які знаходяться на в’їзді в село. Народ «гуде», вимагає пояснень від голови, навіщо він «здав» село, хоча той до цього відношення не має.
Коднянський сільський голова Н.Бовсунівська повідомила, що мешканці її громади ні з ким об’єднуватися не збираються, бо Кодня велике село зі славною історією і його знищення ніхто не допустить.
Новогуйвинський селищний голова В.Гарбуз говорив про недоцільність такого об’єднання для селищ міського типу Новогуйвинського, Гуйви та Озерного. Виникає парадокс: ці по суті міні-міста хочуть перетворити на село, бо приєднують до Станишівки, а далеке село Заможне, яке знаходиться за 37 кілометрів, роблять «містом», приєднуючи до міста Житомира.
Високопічський сільський голова С.Сугоняко сказала, що вона виступає за об’єднання у спільну Тетерівську громаду, але народ – проти.
Троянівський сільський головаМ.Білеуш заявив, що місцевий люд проти цих об’єднань і серйозних аргументів, щоб їх переконати у протилежному – немає.
Оліївський сільський голова М.Скок звернув увагу на те, що запропонованим проектом на території Житомирського району по суті створюється чотири нові райони. Для цього недостатньо навіть кадрового потенціалу. Він запропонував звернути увагу облради на те, що «реформа» українського села у нашому районі відбулася за спинами сільських голів.
Левківський сільський голова О.Окоча звернув увагу присутніх на те, що місцевими «реформаторами» повністю ігнорується принцип добровільності, чого вимагає закон. Він вважає, що можна більш тісно співпрацювати й за нинішнім територіальним устроєм, а можливості для цього є й без «реформи» - існує відповідний закон про співпрацю громад.
Кам’янський сільський голова В.Петрук сказав, що подібні «перспективні плани» не створили ще 20 областей в Україні, тому що розуміють недосконалість цих об’єднань громад, а також сумніваються у позитивному кінцевому результаті цього процесу. Куди поспішають керівники Житомирщини? Він нічого не підписував і ні на які варіанти «добровільного» об’єднання не погоджувався і тому, чому йому постійно доводиться пояснювати людям, що не здавав їхні інтереси? І взагалі – відсутні достатні аргументи для проведення цієї «реформи».
Василівський сільський голова П.Андросович звернув на недосконалість законодавчої бази для об’єднання. Навіть така «європеїзована» область як Львівська з цим не поспішає, а ми куди поспішаємо? І хто ж все ж таки автор пропозиції утворення чотирьох громад на території нашого району? Такі ж «реформатори» знищили економічну основу українського села – колективні сільськогосподарські підприємства, а тепер хочуть знищити й самі села! Петро Васильович нагадав також, що в результаті подібних «реформ» у бюджетній сфері з бюджетів сільських рад останнім часом «викачано» 42 мільйони гривень. Куди поділися ті кошти?
Садківський сільський голова В.Рожко також задав запитання: хто ж автор поділу району на чотири громади? І взагалі немає з ким говорити, бо відсутні голови райради та РДА. Хіба зараз можуть бути для них більш нагальне питання, ніж те, що зараз розглядається?
Зарічанський сільський голова В.Ткачук, який відомий як стійкий супротивник цих об’єднань громад, висловився за те, щоб вислухати думку людей на місцях. Хай ініціатори цієї «реформи» вийдуть з кабінетів та їдуть в народ, зустрічаються з людьми і пояснюють всі переваги від їхніх нововведень, а не звинувачують сільських голів у гальмуванні цього процесу.
Виступила проти таких об’єднань і Пісківський сільський голова П.Шефер, яка сказала, що те, що залишилося у селах після розвалу колгоспів – й те «реформатори» намагаються передати бізнесменам. А хто спитав, що з цього приводу думає народ?
Сінгурівський сільський голова Ю.Прокопець, зрозумівши, мабуть, з виступів колег, що його варіант з об’єднанням частини громад з адміністративним центром у Сінгурах не проходить, запропонував повернутися до варіанту з однією територіальною громадою у складі всіх місцевих рад району. Тобто на базі Житомирського району створити єдину сільську громаду.
Цю ж пропозицію висловив і Луківський сільський голова Є. Кузьменко. Але після виступу головного редактора газети «Сільське життя» В.Івановського, який пояснив, що з бюджетної точки зору це ще гірша ситуація, даний варіант більше не розглядався.
Переконливим був виступ і Вертокиївського сільського голови В.Кабалюк, яка сказала, що очільники місцевих громад стали заручниками ситуації з об’єднанням громад. А де райрада, де райдержадміністрація? Хай пояснять людям необхідність проведення цієї «реформи» в час, коли люди отримують величезні рахунки за комунальні послуги. І чому така поспішність у цій справі? Вона також підтримала пропозицію щодо відтермінування цієї реформи через її непідготовленість та несприйняття народом. Хай залишається існуючий територіальний устрій! І що б там не говорили відірвані від сільського життя чиновники, у місцевих громадах відбувається зараз багато позитивних змін. Лише сліпий цього не бачить. Хай не заважають нам працювати!
На тій нараді виступили й інші сільські голови.
В результаті тривалого обговорення ситуації, що склалася, очільники місцевих громад прийшли до висновку про необхідність прийняття таких рішень:
1. Звернутися до Житомирської обласної ради з проханням відмінити рішення № 1495 від 28.05.2015 р. щодо схвалення перспективного плану формування територіальних громад в частині Житомирського району з адміністративними центрами у м. Житомирі та селах Сінгури, Станишівка та Тетерівка.
2. Відтермінувати втілення в життя Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», оскільки він недосконалий, а реформа економічно необгрунтована.
3. Рекомендувати місцевим громадам обговорити можливість їхнього територіального об’єднання.
Як бачимо, «шоколадники» «підірвалися» на першій «міні», яку вони самі й підклали під себе.
Можна не сумніватися, що подібна реакція буде й з інших районів області. І це буде цілком справедливою оцінкою роботи місцевих «шоколадників» у справі «добровільного» об’єднання громад, яке проводилося ними з брутальним порушенням законодавства та «викручуванням рук» сільським та міським головам.
То ж, всім землякам раджу забути про це шахрайство від «шоколадників», працювати у межах нинішнього територіального устрою і готуватися до виборів до місцевих рад, де й офіційно дати оцінку діяльності нинішній бездарній «шоколадній команді».
А тепер про мораль. Знову звертаюся до панів Машковського, Француза, Рудницького та пані Парфентієвої - у даному випадку порядні люди подають у відставку.
А чи залишилася ще хоча б крихта совісті у цих шахраїв – побачимо.
Валерій Івановський,
головний редактор газети «Сільське життя»,
магістр державного управління,
голова ГО «Влада - народу!»
P.S. Нещодавно побачив на одному з місцевих телеканалів «мекання-бекання» голови Житомирської ОДА Машковського стосовно «добровільного» об’єднання територіальних громад.
Пане Машковський! Викликаю вас на обговорення цієї теми у прямому ефірі будь-якого з місцевих телеканалів.
Умова: Якщо я доведу, що ви дієте незаконними методами, ви відразу подаєте у відставку.
Якщо на телеканалах не вийде - пропоную провести цю дискусію у будь-якому з сіл Житомирського району - на ваш вибір.
Пане Француз! Я до вас вже звертався з проханням надати копію пропозицій від Житомирського району щодо створення територіальних громад. Отримав нічого не варті папірці без підписів посадових осіб. Тепер всі сільські голови вимагають надати відповідь: хто автор пропозиції щодо створення на території Житомирського району чотирьох громад, які названі вже народом «резерваціями»?