25 April 2024, 16:07 Житомир: °C
Валерій Івановський
Головний редатор газети "Сільське життя", магістр державного управління, політолог, письменник, голова Житомирської громадської організації "Влада - народу!"

С.Крутій готовий піти у відставку або Коли буде проведено обласний форум сільських голів?

 

С.Крутій готовий піти у відставку


або Коли буде проведено обласний форум сільських голів?

 

 
С.Крутій готовий піти у відставку або Коли буде проведено обласний форум сільських голів?
23 грудня 2015 року у Житомирському районі, без сумніву, сталася знакова подія. Вперше до чіткої і рішучої позиції редакції газети "Сільське життя" у боротьбі за відстоювання існування Житомирського району та місцевих громад приєдналося керівництво району, сільські голови, керівники підприємств та працівники структурних підрозділів. 

Як відомо нашим читачам, у 2015 році найпалкіше підтримувала ідею створення "резервацій" на теренах нашого району колишній голова райради Т.Парфентієва, яка всілякими засобами "викручувала руки" очільникам місцевих громад, щоб реалізувати задум свого родича міністра-мільйонера Зубка, реалізація якого, скоріш за все, є прямою вказівкою закордонних господарів знищити українське село. Це й стало однією з вагомих причин поразки "шоколадників" на виборах до місцевих рад, в результаті чого "шоколадна більшовичка" й позбулася першої посади в районній раді.

Повернення Сергія Крутія до керівництва "районним парламентом" у громадськості району, як і у нашої редакції, викликало досить неоднозначну реакцію через його іноді суперечливу діяльність у земельних та бюджетних питаннях, ставленні до незалежності преси, під час головування у районній раді у 2006-2010 роках. Але часи змінилися і нам важливо зрозуміти, чи змінився сам С.Крутій? І якщо змінився, то яким чином? Це ж питання задавало й багато учасників зустрічі керівництва району з громадою напередодні новорічних свят.


23 грудня у будинку районної влади на селищного та сільських голів очікувала зустріч з головою Житомирської РДА Антоном Михайловим, головою районної ради Сергієм Крутієм та заступником голови райради Олегом Білецьким. Тему для розмови та її тональність задав у своєму вступному слові С.Крутій, який констатував, що у Житомирському районі продовжується знищення структур, які забезпечували його нормальне функціонування. Давно вже у нас немає, наприклад, податкової, санепідслужби, військкомату, бо вони об'єднані з міською структурою, нещодавно це ж сталося з прокуратурою та міліцією, і останній "новорічний подарунок" від нинішньої влади - знищення районного пенсійного фонду, в результаті чого наші пенсіонери будуть обслуговуватися у пенсійному фонді Корольовського району міста Житомира. Вже фактично у нас забрано й центральну районну лікарню, бо в результаті чергової "реформи" вона має фінансуватися з обласного бюджету. І знову ніхто нас не питав, наче ми бидло, яке мовчки має виконувати всі вказівки з Києва, наче не було Революції Гідності, наче не загинули герої Небесної сотні.

- Я не можу на все це спокійно дивитися, - сказав голова райради. - І вважаю, що ми маємо напрацювати спільну позицію до всіх цих процесів. Якщо ми не прийдемо до спільної думки, то я піду у відставку, бо не хочу, щоб люди потім говорили, що прийшов Крутій і знищив Житомирський район.
При цьому голова райради висловив свою чітку позицію: Житомирський район необхідно зберегти - або у нинішньому статусі, або як єдину об'єднану територіальну громаду. При цьому він зазначив, що якщо почнеться процес розпаду району, то основні бюджетоутворюючі приміські села виживуть, а от стосовно інших - великий сумнів, оскільки процес їхнього занепаду лише набиратиме силу.

В обговоренні порушеної теми першим виступив Глибочицький сільський голова Сергій Сокальський, який очолює й обласну асоціацію сільських голів. Він нещодавно повернувся з всеукраїнського форуму очільників місцевих громад, де керівники штучно створених 159 "добровільно" об'єднаних в Україні територіальних громад висловлювали невдоволення ситуацією, в якій вони опинилися через непідготовленість цього процесу з боку держави та несприйняттям з боку селян. Як сказав С.Сокальський, вони вже жалкують, що "побігли попереду паровоза". Тому, вважає він, "об'єднання заради об'єднання" нічого не дасть. У цьому плані він не знає, що робити і як робити. Не вбачає він поки що користі й від об'єднання з містом Житомиром. Тому глибочицький голова запропонував почекати і подивитися, підуть справи у новостворених громадах, як зміниться бюджетне та податкове законодавство, і коли буде прийнято зміни до Конституції щодо децентралізації.

Варто зазначити, що до С.Сокальського, як керівника обласної асоціації сільських голів, у 2015 році, під примусового створення "шоколадниками" "резервацій", було чимало претензій, у тому числі й зі сторони редакції "Сільського життя", стосовно пасивності у справі захисту інтересів українського села, яке нинішня влада всіляко намагається знищити. У ході зустрічі на це ж звернув увагу й Зарічанський сільський голова Володимир Ткачук, який, зокрема, запитав: що зроблено асоціацією та керівництвом району для збереження Житомирського району? Він зазначив, що пора у цій справі переходити від "говорильні" до конкретних дій. Володимир Михайлович пропонує застосовувати й організовано брати участь у вуличних акціях протесту для захисту інтересів громад.

Сінгурівський сільський голова Юрій Прокопець у своєму виступі зазначив, що час показав, що для новостворених громад потрібні більші повноваження і фінансові ресурси під них. Інакше немає сенсу об'єднуватися. Щодо збереження Житомирського району він вбачає, що багато в чому це залежить від позиції приміських сіл, які значно багатші за інші села району. Юрій Васильович вважає, що держава має встановити більш чіткі "правила гри" у процесі децентралізації, якщо вона хоче, щоб все успішно та з користю для громад закінчилося. Зокрема, гостро стоїть питання стабільності податкової системи, яка не повинна змінюватися щорічно та щоквартально, а введення податку на нерухомість може призвести до знищення малих аграрних підприємств, які ще "ворушаться" тощо. Давно потребує й вирішення питання щодо земель за межами населених пунктів, якими чомусь громада не може розпоряджатися з користю для себе. Бажано й почути й позицію губернатора з усіх цих питань.

Вересівський сільський голова Олександр Шут зазначив, що дуже важко зараз щось прогнозувати, коли в державі немає порядку, коли немає впевненості у нашому майбутньому. Він сказав, що у його практиці багаторічної роботи в органах місцевого самоврядування були часи, коли вся система державного управління працювала в унісон зверху до низу, а те, що відбувається зараз, можна назвати як "лебідь, рак та щука". У діяльності нашої вищої влади ми спостерігаємо повний безлад. І поки вищі керівники держави у присутності президента будуть кидати один в одного склянки з водою, нам, сільським головам, дуже важко працювати на місцях і щось пояснювати людям. Щодо об'єднання громад Олександр Васильович зазначив, що ми вже давно "товчемо воду у ступі", але поки ми не об'єднаємося навколо однієї особи, ми нічого не вирішимо. Він запропонував створити на базі Житомирського району одну об'єднану територіальну громаду.

Василівський сільський голова Петро Андросович також підтримав пропозицію щодо створення єдиної громади на території Житомирського району. Однак діюча нині законодавча база ще недостатньо готова, щоб забезпечити цей процес: закон "Про місцеве самоврядування" вже застарів, податкове законодавство також потребує значного вдосконалення, а заяви Яценюка є відірваними від реального життя громад. Він згадав, як розвивалися села Василівської сільради за часи існування колгоспу - економічної основи села. Знищили колгосп - почали занепадати села. Він повністю згоден з позицією головного редактора газети "Сільське життя" В.Івановського, що нинішня "реформа" з "добровільним" об'єднанням громад призведе до знищення українського села. Чомусь "реформатори" часто посилаються на досвід Польщі, то чому вони не хочуть залишити у громадах 70% податків та зборів, як це є у сусідній державі?

П.Андросович, як і інші голови, підтримав репліку С.Крутія стосовно необхідності масових виїздів до Києва з метою доведення позицій громад до керівництва держави. "Люди все мають вирішувати, а не чиновники!" - сказав голова райради. А Зарічанський сільський голова В.Ткачук запропонував розпочати масові акції біля будинку обласної влади.

Станишівський сільський голова Юрій Матвійчук звернув увагу присутніх, що стосовно приєднання земель приміських сіл до міста Житомира вже підготовлено проект генерального плану розвитку Житомира. Він назвав його просто "похабним", розробленим без врахування думок місцевих громад та їхніх очільників. Більше того, міський голова та головний архітектор міста намагалися подати зібрання, на яке запросили сільських голів, як громадські слухання, хоча це протирічить діючому законодавству, а тому породжує недовіру до "добрих намірів" міської влади стосовно приміських громад. Ще коли у 2015 році обговорювалися варіанти об'єднання громад, наша громада готова була розглянути кілька з них, але наші мешканці виступили проти приєднання до міста - однозначно. Станишівський голова підтримав ідею консолідації громад у відстоюванні інтересів селян. 

Голові райради С.Крутію не сподобалося те, що міський голова С.Сухомлин напередодні збирав сільських голів приміських сіл. І не лише тому, що збирав їх, не поставивши до відома районне керівництво, і не лише тому, що заманював їх до міста різними обіцянками, а й тому, що натякав на застосування певних "санкцій" через те, що сільські діти навчаються у міських школах та відвідують дитсадки. На це керівник райради сказав рішуче: передайте Сухомлину, що тоді померлих він буде ховати у Житомирі на площі Леніна, а не на нинішньому кладовищі!

На зібранні виступив і головний редактор газети "Сільське життя" Валерій Івановський, який наголосив на тому, що всі присутні добре знають, що з самого початку він виступає проти "добровільного" об'єднання територіальних громад. І не лише тому, що влада застосовувала примусові методи, а й тому що законодавча база до цього не підготовлена належним чином, а народом ця "реформа" абсолютно не сприймається, бо спрямована на знищення українського села, як колись були знищені колгоспи - як перший етап цього процесу, у якому зацікавлені лише закордонні аграрії, щоб не мати достойного конкурента на ринку. Валерій Володимирович знову нагадав на принципі добровільності у справі об'єднання громад, а тому просто не об'єднуватися й зберегти Житомирський район та сільські ради у нинішньому стані - і саме навколо цього консолідуватися і діяти більш рішуче. Стосовно децентралізації, то він висловився лише за бюджетну децентралізацію, в ході якої держава має надати більших можливостей для наповнення сільських бюджетів, а також мораторію на зміни до податкового кодексу, зміни у який у нас вносяться мало не щомісячно. 

На завершення свого виступу В.Івановський сказав:

- "Добровільне" об'єднання територіальних громад, яке подається як "реформа" з децентралізації, у нинішньому вигляді нікому не потрібна, бо вона нічого позитивного не дасть, а лише додасть проблем для людей і органів місцевого самоврядування, що призведе до подальшого занепаду наших сіл. Нам потрібна інша реформа - економічна реформа на селі. Потрібно створити умови для розвитку сільгосппідприємств, фермерства, кооперативів, які б ефективно використовували наші землі та брали активну участь у розвитку наших сіл, в тому числі й шляхом наповнення сільських бюджетів. Саме навколо цієї ідеї ми маємо консолідуватися і вимагати від керівництва держави і цим ми внесемо суттєвий внесок у прогресивний розвиток українського села.

З цим повністю погодився й голова районної ради Сергій Крутій, який запропонував прийняти на найближчій сесії райради відповідне звернення до керівництва держави, додавши туди й пропозицію щодо повернення земель за межами населених пунктів до повноважень сільських громад. Це доповнення редактор також підтримав.

х х х х х

Підсумовуючи зустріч керівництва району з громадськістю можна відзначити, що складається враження, що нібито вперше за останні роки позиції редакції "Сільського життя" та керівництва району у справі відстоювання інтересів місцевих громад та Житомирського району в цілому почали де в чому співпадати. Але потрібно ще подитися на подальші кроки районної влади. І якщо це підтвердиться, то редакція силою слова готова підтримати цей процес. Бо ж саме вона, спочатку самостійно, а потім за підтримки сільских голів, його й розпочала. 
А повертаючись до критики асоціації сільських голів щодо її пасивності у процесі "добровільного" об'єднання громад можна запропонувати її обласному керівництву провести насамкінець обласний форум сільських та селищних голів, запросити на нього керівництво області та районів, нашого земляка-мільйонера міністра Зубка, який відповідає за цей процес в державі, обмінятися думками з цього приводу і виробити спільну позицію з приводу запропонованої "реформи" українського села.

Дійсно, чому проводяться всеукраїнські форуми сільських голів, чому "викручують руки" сільським головам у кожному районі окремо, а керівництво обласної асоціації не хоче зібрати всіх разом і почути людей з глибинки? Може тому, що думки з місць не сподобаються керівництву області та держави і декому не хочеться цього?

Як би там не було, а проведення обласного форуму сільських та селищних голів давно визріло і проводити його вкрай необхідно. Якщо цього не станеться, то очільники місцевих громад мають обрати собі нове, більш дієве, керівництво обласної асоціації і все одно провести свої обласні збори. 
Редакція "Сільського життя" пропонує голові Житомирської обласної асоціації селищних та сільських голів Сергію Сокальському висловити з цього приводу свою позицію, яку готова надрукувати повністю.


P.S. Коли був написаний цей матеріал, то стало відомо, що з 4 січня голови РДА та райради починають виїзди у села району для участі у роботі сесій сільрад, щоб довести до відома місцевих депутатів свою позицію стосовно теми, що розглядалася на вище згаданій зустрічі. 
Що вони будуть говорити людям і які рішення пропонуватимуть приймати, читачі дізнаються вже у наступному номері. Інтрига тут вбачається вже у тому, що все проводиться поспіхом - по чотири сесії сільрад на день!