22 January 2025, 13:03 Житомир: °C
Валерій Івановський
Головний редатор газети "Сільське життя", магістр державного управління, політолог, письменник, голова Житомирської громадської організації "Влада - народу!"

Чи об'єднає Станишівка громади?

 26 квітня відбулися громадські обговорення у Станишівській сільській раді, на яких обговорювалося питання об'єднання громад.

 
Як відомо, заступник голови Житомирської РДА С.Микитюк та голова райради С.Крутій направили до Житомирської облради листа, в якому внесли пропозицію внести зміни до Перспективного плану області щодо створення об'єднаних територіальних громад (ОТГ). Зокрема, цими посадовцями пропонується створити Новогуйвинську ОТГ, куди мають увійти ще й Зарічанська, Станишівська, Пісківська, Луківська, Ліщинська, Туровецька та Левківська сільради з усіма 22-ма населеними пунктами.
 
Як всі знають, у Перспективному плані області невідомо ким вирішено на базі цих сільрад та Новогуйвинської селищної ради створити ОТГ з центром у Станишівці і цей проект підтримує Станишівський сільський голова Ю.Матвійчук.
 
Тому поява на сайті облради проекту рішення з пропозицією Микитюка-Крутія щодо створення Новогуйвинської ОТГ визвала невдоволення і сільського голови і мешканців станишівської громади. Про це йшла мова на громадських слуханнях у Станишівці. Після жвавого обговорення присутні проголосували проти такого проекту рішення і доручили В.Матвійчуку направити відповідного листа до облради з незгодою громади щодо проекту рішення про внесення змін до Перспективного плану щодо створення Новогуйвинської ОТГ.
 
Другим питанням розглядалося можливе добровільне об'єднання територіальних громад. І тут відчувалося, що його розгляд був заздалегідь підготовленим і направленим на прийняття рішення про надання пропозиції все тим же вище перерахованим сільрадам створити ОТГ з центром у Станишівці. Тобто підтримати "намальований" невідомо ким, але, тепер вже без сумніву, зі згоди Станишівського сільського голови, Перспективний план області, де передбачено створення Станишівської ОТГ. 
 
І якщо з першого питання присутні проголосували всі одноголосно, то під час розгляду питання щодо ініціювання створення Станишівської ОТГ, після виступу головного редактора газети "Сільське життя" В.Івановського, який не радив поспішати, думки людей роздвоїлися.
За пропозицію голови зі створення Станишівської ОТГ проголосували далеко не всі з присутніх у залі Будинку культури, проте очільник громади чомусь оголосив, що питання підтримано одностайно. 
 
Річ у тім, що одностайно підтримали створення Станишівської ОТГ лише ті, хто ГОЛОСУВАВ. А у тому то й річ, що багато людей взагалі НЕ ГОЛОСУВАЛИ, а тому пропозицію сільського голови підтримала АБСОЛЮТНА МЕНШІСТЬ станишівської громади і тому рішення не може вважатися прийнятим - не можуть же кілька десятків жителів вирішувати долю 3200 земляків.
 
Більше того, проголосували лише люди, які не мали свободи вибору і тримаються за своє робоче місце, мов "вош за кожуха" - працівники Овочевого комбінату, яких організовано було доставлено на збори, і яких своїм виступом перед голосуванням націлив нинішній власник колись колгоспного тепличного господарства В.Тимощук. До них додалися працівники сільради, освіти, культури, які також бояться втратити своє робоче місце і готові проголосувати за що завгодно. Підтримали пропозицію зі створення Станишівської ОТГ й їхні родичі, які мусили прийти на збори й голосувати з тієї ж причини.
 
Навіть лічильній комісії, яка б мала офіційно зареєструвати результати голосування, сільський голова не надав можливості для підрахунку голосів.
Думка ж місцевої громади цілком чітко виражена у опитуванні, що проведене місцевою владою серед жителів сіл Станишівка, Бистрі та Слобода-Селець, в ході якого 83% висловилися проти "добровільного" об'єднання громад. 
 
Ось така "демократія" була продемонстрована на громадських слуханнях у Станишівці. 
 
Більше того, внесене на розгляд громади рішення суперечить закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
 
По-перше, Станишівка не є географічним центром ОТГ, яку пропонується створити.
 
По-друге, пропозицію щодо створення ОТГ сільський голова сільради-ініціатора може надсилати лише СУМІЖНИМ громадам, а Луківська, Ліщинська та Туровецька не є суміжними зі Станишівською.
 
По-третє, перед громадою не було озвучено, хто ж є ініціатором створення Станишівської ОТГ.
 
Під час добре організованого "обговорення" даного питання, Ю.Матвійчук так і не відповів, де він розмістить 60-80 чиновників адміністративного апарату "резервації", бо будівля нинішньої сільради надто замала для цього. Варто було б пояснити людям, коли у Станишівці з'явиться дитсадок, і де розмістити відділок поліції, пожежну команду, казначейство та інші структури, які за задумом "реформаторів", мають бути створені. Не розповів голова й про фінансові та економічні можливості нового об'єднання, тобто не навів вагомих аргументів щодо знищення Станишівської сільради у нинішньому статусі. Хоча при цьому визнав недосконалість законодавчої бази, що має забезпечувати даний процес, та назвав ті проблеми, які створяться у Станишівці та інших селах після створення ОТГ, і від яких, перш за все, страждатимуть люди.
 
Зі сторони складається враження, що Станишівський сільський голова вирішив наступити на ті ж "граблі", на які й до нього наступали Т.Парфентієва та С.Крутій у справі знищення Житомирського району та створення "резервацій" на його теренах. Але річ лише у тім, чи має право очільник громади проводити над людьми експеримент з сумним кінцем? Чи недостатньо того, що з них знущаються президент, уряд, Верховна Рада та керівництво області і району?
 
Як би там не було, а Ю.Матвійчук свідомо кинув виклик громаді району і побачимо, чим це для нього може закінчитися. В усякому разі після того зібрання у Станишівці Левківський сільський голова О.Окоча та Зарічанський сільський голова В.Ткачук сказали, що рішення про створення Станишівської ОТГ їхні громади навряд чи підтримають. А тому проект Матвійчука-Тимощука щодо об'єднання навколишніх сільських рад вже приречений на провал. Скоріш за все, доведеться знову влаштовувати "виставу" з "одобрямсами", щоб пропонувати об'єднуватися з менш заможними громадами. Але чи підтримають жителі Станишівської сільради ідею добровільно взяти на утримання свого бюджету, скажімо, 5 сіл Туровецької сільради та три села Луківської, з їхніми проблемами - невідомо. Бо ж одне діло "прихопити" під шумок бюджети заможних Зарічанської та Левківської сільрад, а інше - коли без них.
 
Варто тут нагадати й долю колишнього Тетерівського сільського голови Л.Мельничука, який так само всіляко допомагав обласній владі створити "резервацію", а на виборах програв і залишився без роботи. Зараз, скоріш за все, шкодує, що вліз у ту авантюру, бо міг би й далі очолювати багату Тетерівську сільраду.
 
Ще минулого року, коли створювався нинішній обласний Перспективний план створення ОТГ, у багатьох сільських голів виникало запитання: яким чином і чому, з грубим порушенням урядової Методики, там була "намальована" "резервація" з центром у Станишівці? Вона виглядала найбільш несподіваною, неприродньою з усіх інших "територій щастя". Тепер, стає зрозумілим, що, мабуть, без якихось обіцянок обласній владі зі сторони Ю.Матвійчука не обійшлося. І зараз, коли черговий етап "шоколадної реформи" українського села провалився і "реформаторам" для звіту перед закордонними господарями потрібно "накаламутити води" у цій справі і підтримати масовий психоз нібито невідворотності об'єднань громад, несподівано для всіх "вистрілює" Станишівка. 
 
Складається враження, що добре відрежисована "вистава" у Станишівці - це "міна уповільненої дії", яка закладена авторами Перспективного плану саме для того, щоб вона вибухнула у певний час і знищила Житомирський район, породивши замість нього чотири "резервації". А присутність на цьому дійстві Т.Парфентієвої, як претендента на посаду заступника губернатора з питань децентралізації, показує звідки "ростуть ноги". Хоча це лише припущення, все ж дана подія дає поштовх для третього етапу битви за Житомирський район.
 
У розмові з кореспондентом "Сільського життя" Станишівський сільський голова Юрій Матвійчук так пояснив свою позицію:
 
- Я не міг не відреагувати на останні події в районі щодо створення ОТГ. Як відомо, голова районної ради С.Крутій та заступник голови райдержадміністрації С.Микитюк, несподівано для всіх, подали до Житомирської облради подання на зміни до Перспективного плану області, у якому пропонують перенести центр Станишівської громади до Новогуйвинського. Це нашу громаду не влаштовує. Як не влаштовує й громади сільрад, які за планом могли б увійти до Станишівської ОТГ. Ми прийняли відповідне рішення і я направлю його керівництву області.
 
Щодо другого питання, що обговорювалося на громадському обговоренні - ініціювання перед Зарічанською, Пісківською, Луківською, Ліщинською, Туровецькою та Левківською сільськими радами створення ОТГ з центром у Станишівці, то воно логічно виникає з першого питання. Виступаючи проти перенесення адмінцентру зі Станишівки до Новогуйвинського, ми маємо продемонструвати, що щось робимо для втілення в життя своїх намірів. Я розумію, що, наприклад, у Левкові та Зарічанах нас навряд чи підтримають, і тоді цей процес доведеться починати знову. Але, я повторюю, що поки що питання щодо створення Станишівської ОТГ гостро не стоїть і скоріше це лише заява про наміри.
 
Ось так пояснив свою позицію Ю.Матвійчук. Тому не хочеться, щоб останні події у Станишівці стали ще одним приводом для істерії і деякі "гарячі" сільські голови почали поспішні дії щодо створення інших "резервацій" в районі.
 
З усього можна зробити висновок, що у скандальній справі з "добровільним" об'єднанням громад у нашому районі, інтереси голови райради С.Крутія пересіклися з намірами Станишівської сільради. Скоріш за все, тактично найближчим часом це виллється у "битву" за Пісківську сільраду, яку С.Крутій умовлятиме приєднатися до Новогуйвинського, а Ю.Матвійчук - до Станишівки. Бо, якщо переможе група "свободівців", то Станишівка буде відрізана від громад, з якими планує створити ОТГ. Чим це скінчиться - покаже час. Але точно можна сказати лише те, що користі від цього простому люду ніякої.
Хочеться звернутися до небайдужих до майбутнього своїх сіл земляків - будьте уважними, слідкуйте за діями сільських голів, бо не всі з них готові до кінця відстоювати інтереси своїх громад. Дехто може втягнути вас у авантюру з сумнівними наслідками.
 
І пам'ятайте, що немає жодної причини для паніки, для термінового "добровільного" створення "резервацій", де, на радість нашим західним "друзям", й згине українське село.