На зустрічі представників бізнесу, засобів масової інформації області та керівництва обласної ради, що відбулася ще 8 квітня 2014 року, було запропоновано розпочати підписання меморандуму з протидії корупції між владою, бізнесом та громадою. Суть цього меморандуму – влада не бере, бізнес не дає, громада контролює і всі разом працюють у напрямку максимального сприяння роботі підприємств, створення нових робочих місць та залучення інвестицій і забезпечення привабливого інвестиційного середовища на території Житомирської області.
Організатори зустрічі цілком обґрунтовано сподівалися, що вже найближчої сесії, 10 квітня 2014 року, цей меморандум обласною радою буде підписано. Адже це мало б стати чітким сигналом для органів місцевої влади, для бізнесу та всієї громади області щодо намірів найвищого обласного органу представницької влади із подолання корупції та виходу з кризи. Сигналом, який так чекають мешканці Житомирщини від обласної влади. Від оновленої обласної влади…
Але не так сталося, як гадалося. Виявляється, аби підписати меморандум з протидії корупції, керівництву обласної ради потрібний час – для того, щоб обговорити, обміркувати, подумати, зважитичи потрібно працювати без корупції… Тому, мабуть, не для зайвого «прискорення» перед початком роботи тієї сесії з депутатських місць секретаріатом обласної ради було прибрано розкладений по робочих місцях депутатів для якнайшвидшого їх ознайомлення текст меморандуму щодо протидії корупції.
Ось такий перший сигнал щодо протидії корупції було надіслано Житомирською обласною радою громаді області того дня, 10 квітня 2014 року. Перший, та не останній…
Того дня на сесії обласної ради серед багатьох питань виконання бюджету, прийняття звернень, кадрових призначень и т і… розглядалося і питання надання погодження на отримання спеціального дозволу користування надрами ТОВ «Овруч Стоун». Навколо цього питання було розгорнуто чи не найзапеклішу дискусію щодо того, чи надавати таке погодження підприємству, чи ні. Не дозвіл, а погодження - підприємству, що є містоутворюючим та чи не єдиним працюючим підприємством у більш як 4-тисячному селищі Овруцького району. При тому, що з боку президії та деяких наближених до неї депутатів лунали пропозиції не надавати таке погодження і з аргументи на кшталт «60% підприємств, яким було надані погодження, не працюють» або «якщо дамо таке погодження, то капіталізація підприємства зросте у багато разів і вони (?) на цьому можуть багато заробити» більшість депутатів обласної ради все ж проголосували за надання такого погодження підприємству «Овруч стоун».
Так розглядалося питання та приймалося рішення щодо містоутворюючого та єдиного працюючого у селищі підприємства, яке без такого погодження працювати не зможе. Не зможе забезпечувати мешканців селища роботою. Не зможе виплачувати заробітну плату та податки до бюджету…
Все це дивно!
А що вже казати про ті підприємства, які не є «містоутворюючими»? Наприклад, таке собі підприємство, як ТОВ «Гама ЛДТ»? Чи ТОВ «Путиловичі - Інвест»? Чи ТОВ «Астрастоун»? Чи інші? Які роками не можуть отримати таких погоджень в обласній раді. Не дозволів, а погоджень для продовження оформлення спеціальних дозволі та ліцензій для початку своєї діяльності. Роками не можуть запуститися. Не можуть розпочати надавати мешканцям області роботу, сплачувати зарплати та податки до бюджету.
Більш того, профільна комісія обласної ради прийняла рішення рекомендувати провести перевірку вже діючих підприємств, яким були видані погодження. А на час такої перевірки видачу нових погоджень призупинити. Тобто, навіщо створювати нові підприємства, коли можна зайнятися перевіркою вже існуючих…
Це так Житомирська обласна рада сприяє роботі підприємств, створенню робочих місць, залученню інвестицій та збільшенню надходжень до бюджету?!!
І це при тому, що грошей на сьогодні катастрофічно не вистачає – як у кишенях мешканців області, так і в обласному та державному бюджеті. Вже 29 квітня 2014 року відбудеться чергова сесія Житомирської обласної ради, на якій буде розглянуто питання суттєвого зменшення видатків обласного та місцевих бюджетів області. По деяких статтях і програмах бюджетне фінансування буде обмежено або знято взагалі. Адже доходи обласного та місцевих бюджетів буде зменшено майже на 460 млн. гривень. І це за існуючої потреби у збільшенні бюджетного фінансування до сьогоднішнього на суму понад 500 млн. гривень.
Зрозуміло, що криза, що коштів не вистачає. Але не можна просто сидіти та чекати того економічного покращення та збільшення надходжень до бюджету. Мабуть, потрібно діяти та самім шукати додаткові можливості. Тут, у нас. В області.
Розпочати потрібно терміново. Принаймні, перше, що потрібно та можливо - необхідно прибрати всі штучні, часто корупційні перепони на шляху до створення нових підприємств, нових робочих місць. І, друге, почати працювати – без корупції, хабарництва та зайвої і тривалої бюрократичної тяганини. При цьому вкрай важливу роль мають відігравати ініціатива та відповідальність влади на місцях, що буде обв’язково помножено на готовність підприємців та бізнесу працювати по-новому.
Все це дасть свої результати і навіть в умовах нашого діючого законодавства. Можна довго чекати нових сприятливих законів, які для економічного розвитку, безумовно, надзвичайно важливі. Та й вони не допоможуть, якщо їх виконання буде обкладено корупційними схемами.
Тому громада Житомирщини чекає від обласної ради конкретних сигналів. Кроків та дій. Аби вже наступної сесії, яка відбудеться 29 квітня, депутати розглянули не тільки питання скорочення бюджету, але і його наповнення.
Без корупції, хабарництва та зайвої і тривалої бюрократичної тяганини. Аби почати працювати. Разом. На благо області. На благо країни…
Громада Житомирщини чекає. А керівництво обласної ради ще подумає, чи працювати без корупції …
P.S: днями спілкувався з одним із депутатів Житомирської обласної ради. На запитання щодо причини ненадання підприємствам погоджень обласною радою без будь-яких на те підстав пан депутат відповів, що про це потрібно спитати в тих з депутатів, хто вже взяв за це гроші. А ще в тих депутатів, хто такі гроші чекає і ніяк не дочекається…