Громадська організація «Жіночий інформаційно-консультативний центр» працює в Житомирі протягом 13 років, допомагаючи жінкам, котрі потерпають від домашнього насильства. Центр надає освітні, соціальні послуги, консультації юристів та психологів. Донедавна громадська організація надавала і тимчасовий притулок для жінок, котрі зіткнулися з жорстокістю у власній сім’ї. Однак через відсутність фінансової допомоги тимчасовий притулок для жінок довелося закрити.
Про особливості роботи і проблеми «Жіночого інформаційно-консультативний центру» в ексклюзивному інтерв’ю Житомир.info розповіла його керівник Ірина Бабенко.
- Як довго притулок існував без фінансової підтримки?
- Ось уже три роки – 2010, 2011, 2012, та й півроку 2013-го - ми фактично не фінансувалися ніким. Але жінки, жертви домашнього насильства, до нас продовжували звертатися. Ми приймали їх - на тиждень, на місяць, на півроку, на рік. Були жінки і з дітьми, і без дітей, і різного віку.
- А де раніше вдавалося знаходити кошти?
- Ми працювали за рахунок гранту. А за його умовами обов’язково треба було знайти можливість продовження проекту після завершення фінансування. Моїй організації 13 років, і увесь цей час ми думаємо про перспективу і шукаємо кошти. Ми збирали гроші скриньками. З допомогою однієї з молодіжних організації минулої зими по дві, по три тисячі знаходили грошей, щоб протриматись взимку і обігріти притулок. Бо в нас до 5 тисяч взимку за опалення виходить.
За цих 13 років я лише бачу погіршення відношення держави до громадських організацій. Нічого не змінилося на краще. Кожного року ми намагалися знайти державну підтримку: я зверталася до влади і на рівні міністерства, і на рівні області. І пані Королевська знає про проблеми притулку, але її радник говорить, що державні кошти не передбачені на таку соціальну категорію.
- Як давно притулок закритий для жінок, котрі страждають від сімейних тортур?
- Остання жінка з 5-місячною дитинкою, котра немала куди піти, виїхала від нас буквально тижнів три тому. Почався холод і треба було включити опалення, а ми не можемо цього зробити, бо немає коштів. Ми влаштували жінку в державний притулок. Він, звичайно, не спеціалізований. Але її взяли, хоча на сьогодні я знаю, що вона вже зверталася до наших психологів з проханням знайти їй якусь недорогу кімнатку, тому що там холодно, каміни не дають включати, дитини покупати немає де. Тобто, в державних притулках немає необхідних умов.
- А чи були такі умови у Вашому притулку?
Ми вклали в ремонт 240 тис. грн., наш будинок відповідає стандартам, адже це окреме приміщення, але, знову ж таки, утримування всього обходилось дуже дорого.
Крім того, три роки я, моя колега Марія, наш бухгалтер та ще одна людина фактично працювали волонтерами. Ну скільки можна без коштів? От уявіть собі: ні охоронців немає, ні соціальних працівників. А це ж треба і прибрати територію, і в кімнатах тримати нормальний санітарний стан, попрати, почистити. А ще це ж і постіль, і побутові речі, і лампочки горять, ламаються побутові прибори… Ви знаєте, стільки коштів необхідно на побут… Це дуже важко без підтримки.
- Який персонал необхідний для нормального функціонування притулку?
- Окрім психологів, потрібні соцпрацівники, охоронці. Адже жінки бояться ночувати у притулку. Так от упродовж оцих останніх трьох років я фактично жила там. У мене була квартира через дорогу. Я бігала, я ночувала там, тому що вони боялися.
- Чи багато жінок звертається за допомогою у центр?
- Жінки яких соціальних груп до Вас звертаються найчастіше?
Фото Ірини Бабенко взяті з мережі Інтернет