Інтерв'ю

Житомир без світла, підготовка до зими, мобілізація працівників міськради та наміри йти в ЗСУ. Інтерв’ю з Сергієм Сухомлином

25 July 2024, 17:06

Житомир, як і вся країна, відчуває дефіцит електроенергії. Житомиряни пристосовуються до графіків погодинних відключень. Раніше енергетики вже попереджали про значний дефіцит, який очікує нас взимку.

Про ситуацію зі світлом та підготовку до холодів 25 липня розповів Житомирський міський голова Сергій Сухомлин в інтерв'ю Житомир.info.

Також ми запитали про мобілізацію працівників міської ради та чутки про намір мера піти в лави ЗСУ.

Хочеться все-таки розпочати з теми, яку, мабуть, найбільше обговорюють в Житомирі – відключення світла. Як вважаєте, чому саме зараз житомиряни відчули відключення світла на собі?

Тому що в країні йде війна. Житомир, чи Житомирська область, не живе окремо від всієї країни. Енергосистема у нас пов'язана. Не може енергосистема окремо на одне місто давати електроенергію. Попри те, що обленерго – це супернадійна організація в Житомирській області, і скільки вони зробили під час перших місяців війни, коли під обстрілами та бомбардуваннями проводили відновлювальні роботи, однаково вони не в змозі надати електроенергію, коли її немає. Тому, як і по всій Україні, ці відключення є. На жаль, ситуація така, поки не покращиться ситуація з генерацією. Усі ми розуміємо, і ми не один раз бачили в ЗМІ та Телеграм-каналах, після чергових прильотів виходять з ладу генеруючі потужності. Це величезні генеруючі потужності, 100 і більше мегават. І без цих балансуючих потужностей неможливо давати в ці піки електроенергію. Атомні станції дають базовий рівень електроенергії. І треба розуміти те, що на літо багато енергоблоків виходять на регламентні роботи. Тому саме влітку така ситуація. З вересня ситуація має покращитися. Але вона покращиться у разі, якщо не буде знову нових прильотів по генеруючій чи розподільчій генерації. Тому тут питання в тому, що ми маємо просто пройти цей етап, вижити.

Деякі припускають, що причиною того, що ми зараз відчули відключення є заяви, зокрема і ваші, про те, що в Житомирі не вимикають світло

Я ніколи не робив таких заяв, це перше. Дуже багато інтерв'ю було, де казав: так, як і по всій Україні. Коли ми кажемо Житомир і показуємо Житомир, ми кажемо про енергоощадження і генерацію – це різні речі, але ті речі, які однаково забезпечують стабільність міста. Коли ми розуміємо, що в системі не вистачає потужностей, тобто місту можуть дати набагато менше, ніж місто споживає. З одного боку можна виробляти електроенергію, це потрібно робити, це не такий швидкі процеси, але декілька проєктів ми вже зробили. А з іншого боку, зменшити використання. Заміна світлодіодного освітлення у свій час у 2,5 раза зниження використання електроенергії – це знов загальне зменшення Житомир енергоспоживання і нам простіше проходити деякі речі. Другий момент, той самий водоканал. З 2015 року ми підіймали і на сьогодні на 29% зменшили споживання. Це дуже великий споживач електричної енергії, ми також знизили. Теплокомуненерго, і багато інших підприємств, ми робимо все, щоб зменшувати саме споживання енергії.

У 2022 році, коли ми також відчували дефіцит, тоді ви закликали бізнес вимикати рекламу, підсвітки, вуличне освітлення з обмеженнями працювало. Що зараз робити, щоб заощаджувати?

По світлу вчора проводили нараду і будемо трохи зменшувати вуличне освітлення, бо ще є резерви, щоб зменшити. Сьогодні на виконкомі ми голосували, давали дозвіл на порушення благоустрою – це знову ж проєкт по водоканалу. У нас восени здаються нові побудовані очисні, там буде велика економія по електроенергії. І ми будемо прокладати від головної каналізаційної станції на другі очисну лінію будувати. Це за рахунок грантових коштів. І реалізація цього проєкту ще зменшить використання електричної енергії.

Щодо мобілізації. З 4 липня Житомирська міська рада розпочала розсилати листи, в яких безпосередньо є повістки. Вже розпочали? Можете назвати їх кількість?

Я це розголошувати не буду. Згідно з новим законом, це покладено і на органи місцевого самоврядування. Більше житомирян пройшли вже ВЛК і оновили свої дані. Але ми розуміємо, що тут є більш ефективний механізм… Трохи більше, як місяць назад ми відкрили рекрутинговий центр. Для нас головне, і те, що кажуть військові, які постійно спілкуються з нами, набагато краще ті, хто приходить добровільно до Збройних сил України. В нього набагато більше мотивації, він набагато більше хоче навчатися. І ці люди особливо цінні. Ми відкрили цей рекрутинговий центр. Він трохи неформатний, бо не попадає під стандарти Міністерства оборони. Вони все ж у своїх рекрутингових центрах залучають до роботи цивільних, які розповідають. Нам здавалося, що все ж краще про Збройні Сили України розповідають самі військові, які прийшли служити в цих підрозділах. І саме головне, мають якусь відповідальність за те, що людина прийшла добровільно, отримала відношення з цього підрозділу, наприклад, на оператора БПЛА, на фінансиста, на водія, він після того, як піде в ТЦК, він саме туди й потрапить. Саме в цей підрозділ і на ту посаду. І в цій людині, яка спілкується з потенційним військовим майбутнім, в нього є гарантії від командира частини.

І на сьогодні в нас вже приблизно 450 людей прийшло через рекрутинговий центр, і понад 100 вже отримали відношення і прийшли в ТЦК. Ми спостерігаємо за їх рухом і поки що в нас на сьогодні не було ні одного випадку, коли людина не потрапляла б до того підрозділу, який вона хотіла.

Тобто, ви надалі супроводжуєте також?

Ми контролюємо, так. Андрій Забігайло, начальник управління у справах ветеранів, Олег Смаль, заступник, вони це супроводжують. І в заступника на кожен день є дані скільки людей прийшло, скільки отримало, де вони знаходяться, і це дуже важливо.

Яка ситуація з мобілізацією та бронюванням працівників міської ради і комунальних підприємств?

Така сама, як і по всій країні. Ну, приблизно півтора місяця, вже більше навіть, ніж півтора місяця, я спокійно їжджу за кермом сам. І коли мені потрібно в Київ. Водій отримав бойову повістку і вже сьогодні знаходиться в десантно-штурмових військах. Тому, от, ситуація приблизно така сама, як по Україні. Так, згідно з законом, ми маємо право на бронювання частини робітників виконкому, але ми ні для кого не робимо такі виключення. Дуже багато хлопців зі структур міських рад сьогодні в ЗСУ.

Що означає не робити виключення? Тобто не бронюєте?

Ні, ми бронюємо. Ми бронюємо тих спеціалістів, яких згідно з законом можемо забронювати. Але от тут точно нема такого, що комусь прийшла повістка і міська рада намагається домовитися з кимось, чи з військкоматом.

Кілька місяців тому в місті були такі чутки, що й ви збираєтеся піти до Збройних Сил України. Бо навіть я чула конкретні бойові бригади, куди ви нібито йдете служити. Скажіть, будь ласка, чи дійсно у вас були такі наміри чи все-таки це просто чутки?

І були, і ще є поки. Є низка моментів, про які я не можу казати. На кожній посаді є своя відповідальність. Мені теж потрібно деякі речі зробити, щоб місто було підготовлене і до зими. Але ще за місяць, за два тижні до війни, коли казав, що якщо вони підуть, я теж готовий йти. Я намагаюся виконувати свої обіцянки, тому ще є час, щоб підпалити один, два, три хоча б танчики російських.

Про підготовку до зими. Як готується місто ? У разі тривалих блекаутів чи буде у житомирян тепло та вода ?

Я не можу сказати, як пройде опальний сезон. Я поясню, чому. Надскладний для нас і був 2022-2023 рік і пройшли ми його достатньо на високому рівні. Все в нас було добре. Хоча були і відключення постійні, але все ми пройшли добре. До цього сезону ми готуємося, з одного боку більш серйозно, бо в нас вже є досвід. У нас є допомога від європейських країн, від USAID. На сьогодні в нас є дві газопоршневі станції, основна задача цих газопоршневих станцій – дати електричну енергію на об'єкт теплокомуненерго, який забезпечує тепло міста. І залишки вона буде скидати в енергомережу. В нас є дві. На сьогодні в нас USAID є підписаний договір ще на постачання чотирьох станцій. Вони також будуть ставитися на об'єктах теплокомуненерго. На всіх об'єктах теплокомуненерго, великих і водоканалів, є генератори. Але ми повинні всі розуміти, що генератор для постійної роботи це точно не рятує. Бо великі генератори – 200 годин роботи і все, регламентні роботи потрібно проводити. І це дуже дорого Але ми розуміємо, якщо зима, низька температура, і питання стоїть вартість палива чи заморозити місто, ми будемо витрачати паливо. Тобто генератори в нас є. Але газопоршневі станції можуть працювати по 80 тисяч годин до капітального ремонту. І виробляти більш дешеву електричну енергію і давати ще тепло. Для нас це на сьогодні пріоритет. Ці чотири мають прийти у вересні. І ми маємо встигнути їх встановити. Шість станцій буде.

У нас ТЕЦ 1,1 мегавата, вона теж виробляє і споживає електричну енергію на деревині, у нас ситуація там більш-менш нормальна. Водоканал робить сонячні станції. Зрозуміло, що це на роботу влітку, весною та восени, але однаково – це 3 мегавати на годину, які буде отримувати водоканал, для заміщення електроенергії, яку купує. Однаково це класний проєкт, і ми ж не думаємо, що життя завершиться цієї зими, то нам потрібно планувати на майбутнє.У нас є три котельні модульні. Якщо, не дай Боже, якийсь мікрорайон вийде з ладу, ми привозимо модульну котельню.

Про ризики, які очікують місто під час опалювального сезону дивіться у повній версії інтерв’ю.

Також мер розповів про створення у Житомирі центру для обслуговування протезів, будівництво нової лікарні, на якому етапі відбудова ліцею №25 та чому досі не демонтували зруйновану будівлю.

Крім того, прокоментував якість води, яку отримують житомиряни, та розповів про реалізацію проєктів з реконструкції очисних споруд. Наприкінці Сергій Сухомлин назвав суму, яку вже витратили з міського бюджету на допомогу Силам оборони.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Сухомлин мобілізація електроенергія опалення  
Матеріали по темі