![](https://www.zhitomir.info/f/images/2025/02/12/225979/f17a2ebb3c2995a446ace9435db53b01_preview_w440_h290.jpg)
У 2021 році у Житомирі розпочали будівництво сміттєпереробного заводу. У 2023 році його ввели в експлуатацію і навіть почали переробляти сміття. В лютому 2025 року керівництво повідомило, що завод зупинився і будуть проведені роботи з реконструкції.
Про потужності, які саме відходи переробляють та про реконструкцію і як вона вплинула на роботу заводу говоримо в інтерв'ю з керуючим партнером ТОВ «МС Соціальний Проект» Євгенієм Барахом.
Для початку хочеться поговорити про сам завод, розкажіть, яке обладнання та потужності маєте?
Від початку у нас було хорватське обладнання, ми запускали його в експлуатацію, але виявили деякі аспекти, які не задовольнили нас, як замовника. На жаль, хорватське обладнання не було адаптоване під змішані тверді побутові відходи в тому розумінні, в якому вони є у нас. Таке сміття є майже в кожному місті України, Житомир — не виняток. Хорватське обладнання не було розраховане на такі важкі, невідсортовані, складні відходи з домішками негабаритних та інших видів відходів, які не мають потрапляти на переробку в європейських країнах. Тому було прийнято рішення щодо його вдосконалення, були використані вже деякі вузли агрегату виробників з України. Ми на практиці застосували й побачили ефективність, тому вирішили зараз зробити фінальний, третій етап реконструкції, щоб втілити в життя рішення, які дозволять стабільно, впевнено працювати, без технологічних зупинок та додаткових покращень.
Ми не відмовляємося від загальних наших цілей – щороку переробляти 80-85 тис. тонн сміття, яке продукується в Житомирі. Якщо нам вдасться сформувати третю зміну, бо ми розуміємо, що живемо під час війни й з робочою силою є питання щодо її наявності фізично, якщо буде змога, тоді сформуємо третю зміну. Це дасть нам можливість збільшити переробку з 85 тис. тонн до близько 100 тис. тонн, маю на увазі взяти ще ОТГ, але це в Житомирському районі.
Що стосується глибини переробки, то наші цілі незмінні – після третього етапу реконструкції досягти 65-70 % переробки, залишаючи рештки, які нездатні переробити, на рівні 30-35% до кінця року.
Зараз показники, залежно від сезону, починаючи від 19-22% завершуючи 28-32%.
Тобто завод зараз зупинений взагалі і не переробляє сміття?
Завод зупинений взагалі, тому що, крім виконання робіт з реконструкції, заплановані регламентні роботи з догляду за обладнанням. Це нормальна практика, як приклад, зупинка на цементному заводі – від місяця до двох місяців. Обладнання вимагає належного і своєчасного догляду, щоб в інший період часу функціонувати без затримок, зупинок. Користуючись нагодою зробити реконструкцію, ми запланували й проведення регламентних робіт.
Плануємо до кінця тижня виконати ці роботи, відновлення роботи заводу заплановане на наступний понеділок. На цьому перша частина робіт буде завершена, фінальний перелік робіт буде в березні, але він не вплине на функціонування заводу. Те обладнання, яке прийде в березні, це транспортери для ще однієї нашої лінії, яку ми поставимо у березні, але це не пов'язано з функціонуванням лінії сортування й переробки.
Що буде зі співробітниками під час проведення таких робіт?
Частина відправляється в оплачувану відпустку, частина залишається на заводі – це ті, хто необхідні для виконання цих робіт. Наприклад, сортувальники в такій кількості нам не потрібні на цей час, а слюсарі, механіки, інженери – це та категорія співробітників, яка звичайно потрібна на заводі.
Повертаючись до реконструкції, розкажіть детальніше, що це буде: повна заміна обладнання чи додаткове обладнання?
Це не повна заміна, це додаткове обладнання. Відбувається заміна деяких вузлів, таких як транспортер.
Що стосується ще однієї лінії, то сьогодні мова йде про лінію попереднього сортування. Є задум встановити її таким чином, щоб в майбутньому, за потреби, перейти з попереднього на основне сортування, щоб у нас було місце для забезпечення такої роботи. Тому комплекс цих робіт спрямований на підсилення продуктивності та ефективності роботи основної лінії, з початком підготовки до монтажу попередньої лінії, яка буде завершена у березні цього року.
Про підвищення тарифів, відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин та плани на майбутнє – дивіться у повній версії інтерв'ю в відеоформаті.