Інтерв'ю

Микола Франтовський: «У Житомирській області деяких посадовців зіпсувало земельне питання»

28 May 2009, 10:47

На запитання сайту Житомир.info відповідає прокурор Житомирської області, державний радник юстиції 3 класу, заслужений юрист України Микола Франтовський.

                  

- Останнім часом наше суспільство занадто заполітизоване. Однак, органи прокуратури завжди мають бути поза політикою і не піддаватися політичним настроям. У зв’язку з цим – якими сьогодні є пріоритети в роботі прокуратури області?

 

- Пріоритетами у наглядовій роботі прокуратури області залишаються як і раніше - своєчасна виплата заробітної плати, безпека людини на виробництві – охорона праці, дотримання бюджетного, земельного законодавства тощо.

Згідно даних обласного управління статистики заборгованість із виплати заробітної плати в області станом на 1 квітня 2009 року складає 40,5 млн. грн. 

Із загальної суми заборгованості борг економічно-активних підприємств складає – 31,5 млн. грн., підприємств - банкрутів – 7,1 млн. грн., підприємств, які призупинили свою діяльність, - 1,9 млн. грн.

З початку року до квітня органами прокуратури Житомирської області порушено 45 кримінальних справ, внесено 194 документів прокурорського реагування.

Наразі до відповідальності притягнуто 76 посадових осіб  та виплачено заборгованість на суму 12,5 млн. грн.

У сфері нагляду за додержанням вимог бюджетного законодавства порушено 7 кримінальних справ, розглянуто із вжиттям заходів 23 приписи та подання, задоволено 7 протестів, до різних видів відповідальності притягнуто 17 посадових осіб, відшкодовано понад 2 млн. грн.

.

 - Резонансні злочини, скоєні у нашому регіоні та виявлені органами прокуратури. Які тенденції прослідковуються у їх  скоєнні, чи можна виокремити певні сфери, які стали вже закономірним полігоном для криміналу?

 

- У зв’язку зі змінами у кримінально-процесуальному законодавстві України досудове слідство про злочини проти особи (вбивства, зґвалтування), яке раніше проводилось слідчими органів прокуратури, віднесено до компетенції слідчих органів внутрішніх справ.

На сьогодні прокуратура здійснює досудове слідство, до того ж, по найскладніших злочинах. Переважна більшість кримінальних справ, розслідування яких закінчено слідчими органів прокуратури області, були складними та багатоепізодними.   Як правило, це справи корупційної спрямованості. Обвинувачені обіймали посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, у правоохоронних органах.

І, коли відслідковувати певні тенденції, то, перефразувавши крилатий вислів відомого класика літератури Михайла Булгакова, який сказав, що  «Квартирный вопрос испортил москвичей», можна сказати, що у нашій області деяких посадовців зіпсувало земельне питання.

Наведу приклад. Вже розслідувані та направлені до суду кримінальні справи щодо сільського голови у Бердичівському районі, який заволодів коштами, виділеними з обласного бюджету для підтримки сільгосппідприємств на суму понад 30 000 грн..

Також у суді знаходиться справа, порушена проти сільського голови Радомишльського району, який за сприяння у наданні дозволів на земельну ділянку одержав хабара, поєднаного із вимаганням на суму 25 тис. доларів США.  На жаль, такі випадки непоодинокі. Чиновники різних рангів взяли за звичку одержувати незаконні винагороди за надання різного роду дозволів, прийняття різноманітних рішень тощо.

Нещодавно закінчено розслідування та спрямовано до суду кримінальну справу, порушену проти начальника відділу державної екологічної інспекції в Житомирській області. Він діяв у співучасті з керівником даної служби, підриваючи авторитет та престиж державного органу за умови видачі платнику податків дозволів на відновлення виробничої діяльності з експлуатації каменеобробних цехів, неодноразово отримував від суб’єктів підприємницької діяльності хабарі, поєднані із вимаганням.  Усього протягом вказаного періоду ними обома отримано хабарів на загальну суму 6 000 доларів США  та  9 тис. 996 грн.

Слід зазначити, що злочинність набуває «білокомірцевого» характеру.  Злочинці, які зазирають на державне майно та майно громадян, «озброєні» не пістолетами та ножами, а комп’ютерною технікою. Обіймають високі посади та мають у підпорядкуванні чисельний штат підлеглих.

Так, слідчим відділом облпрокуратури закінчено розслідуванням та спрямовано до суду досить резонансну кримінальну справу за обвинуваченням начальника центрального Новоград-Волинського відділення одного із банків, який з метою розкрадання коштів в особливо великих розмірах створив злочинну організацію, до складу якої увійшли підлеглі працівники та його дружина, яка була директором низки підприємств.

При цьому безпосередньо керівник банківського відділення розробляв план, займався координацією злочинної діяльності учасників організації, розподіляв та у подальшому розпоряджався коштами, отриманими внаслідок злочинної діяльності. Таким чином протягом 2005-2006 років шляхом підроблення документів незаконно заволоділи чужим майном, а саме, кредитними коштами центрального Новоград-Волинського відділення банку на загальну суму понад 5 млн. грн.

Крім цього, у першому кварталі поточного року закінчено розслідування та спрямовано до суду кримінальну справу, порушену прокуратурою Житомирської області проти директора ПП „Некраші” та головного бухгалтера даного підприємства. Ці посадові особи підробили офіційні документи та безпідставно отримали бюджетні кошти у вигляді компенсації витрат з придбання спеціальних хмелярських знарядь, механізмів та обладнання на суму понад 700 тис. грн., чим завдали державі значних матеріальних збитків на зазначену суму.

 

 

 - Що робиться прокуратурою області у плані захисту прав неповнолітніх? 

 

- Додержання законодавства щодо неповнолітніх також належить до пріоритетних напрямків діяльності органів прокуратури. Під час нещодавно проведених прокурорських перевірок встановлено, що через бездіяльність службових осіб місцевих органів влади та місцевого самоврядування, державної системи профілактики діти з кризових та малозабезпечених сімей тривалий час перебували у небезпеці, не навчались, бродяжили, жебракували, зазнавали насильства.

Наведу приклад. На початку року до Олевської лікарні госпіталізовано залишених напризволяще матір’ю трьох малолітніх дітей, 2007 р. н., 2005 р. н., та  2001 р. н. Протягом 3 діб діти голодні, без їжі перебували одні в неопалюваному будинку, де температура повітря становила +4С. Під час медичного огляду у немовляти   виявлено загальне переохолодження тіла на 43%, шок І-ІІ ступеню, пневмонію. Вказана сім’я перебувала під соціальним супроводом Олевського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, на обліку служби у справах дітей. Однак належна профілактична робота з матір’ю дітей не проводилася. Жінка неодноразово залишала дітей удома одних без нагляду, внаслідок чого чотиримісячний хлопчик за відсутності матері вдома доставлявся медичними працівниками у дитяче відділення лікарні із захворюванням на пневмонію, що виникла через переохолодження тіла.

Проте за таких обставин питання відібрання дітей від матері відповідними органами та службами не розглядалося, що призвело до тяжких наслідків. Прокуратурою Олевського району стосовно цієї матері  порушено кримінальну справу, яку розслідувано та з обвинувальним висновком направлено до суду. Працівники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, винні у неналежному виконанні обов’язків по захисту прав дітей за документами прокурорського реагування притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

Усього упродовж минулого та поточного років порушено 18 кримінальних справ  стосовно батьків, недбалість яких призвела до смерті дітей, їх хвороб, бродяжництва та інших тяжких наслідків.

 На бездіяльність службових осіб органів та служб у справах дітей, інших місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, охорони здоров’я, освіти з цих питань внесено більше 200 документів прокурорського реагування, притягнуто до відповідальності 120 службових осіб.

           

 - Нещодавно парламент прийняв у першому читанні Закон «Про прокуратуру України».  Якщо він буде прийнятий остаточно, то чи зміняться кардинально функції органів прокуратури і які саме?

 

- Новий Закон «Про прокуратуру України» (прийнятий, до речі,  значною більшістю депутатів – за нього проголосували 363 народні депутати) справді передбачає певні зміни. Однак, кардинальних змін щодо статусу, ролі і місця органів прокуратури не внесено у зв’язку з тим, що це, відповідно, вимагало б внесення змін до Конституції України.

Тому органи прокуратури, наприклад, і надалі виконуватимуть слідчі функції, поки у державі не буде сформовано  іншу систему досудового слідства. 

Новим Законом посилюється статус прокуратури як незалежного відомства. Наприклад, за будь-який вплив на прокурора з метою перешкоджання виконанню ним службових обов’язків, а чи схиляння його до прийняття незаконних рішень законом передбачено відповідальність.

Забороняється будь-яке  втручання органів державної влади, посадових осіб, політичних партій, об’єднань громадян, засобів масової інформації у діяльність прокуратури  під час виконання законодавчих функцій.     

Якщо такий Закон набуде юридичної сили, то, наприклад, без дозволу прокурора ніхто не матиме права розголошувати матеріали прокурорських перевірок. Прокурор не повинен надавати будь-кому ті чи інші пояснення щодо суті справ та матеріалів, які перебувають у його провадженні, чи надавати їх для ознайомлення, тільки прокурору вищого рівня та суду, до того ж,  лише у передбаченим законом порядку.

Забороняється пікетування приміщень органів прокуратури та проведення поблизу будь-яких масових заходів.

Закон передбачає чіткі критерії для осіб, які претендують на посаду прокурора та жорсткіші вимоги щодо претендентів на посади прокурорів АР Крим, областей, а також Києва та Севастополя.

 Наприклад, Генеральним прокурором можна буде стати лише по досягненню 40 років, за наявності відповідної юридичної освіти, досвіду практичної роботи за фахом не менше 15 років, з яких не менше 10 років – в органах прокуратури. Прокурором області можна стати лише після 35 років (нині діючий закон передбачає 30-літній вік) та маючи не менше 10 років стажу (раніше - 7) .

Окрема стаття закону передбачає гарантії безпеки прокурорів та членів їх сімей. Законодавчо закріплено, що не лише заподіяння тілесних ушкоджень, а й образ, погроз, інших насильницьких  дій  стосовно прокурора чи його близьких родичів передбачають відповідальність перед законом.

Доречним буде зауважити, що, починаючи з 1993 року, до Закону  «Про прокуратуру України» зміни та доповнення вносилися 19 разів.

- Дякуємо за розмову.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі