28 March 2024, 17:23 Житомир: °C
Юрій Огірчук
Політолог, начальник організаційного відділу апарату Житомирської РДА

В Україні стартує повна монетизація пільг і житлових субсидій

Процес монетизації субсидій, який відбуватиметься в Україні вперше, розпочнеться вже з наступного року.

Як наголосив Президент України Петро Порошенко під час своєї промови на відкритті Сьомого засідання Ради регіонального розвитку, в контексті питання про тарифи є невідкладні тактичні завдання, які треба вирішити протягом місяців та тижнів. «Я спілкувався з урядом і моя принципова позиція – захистити людей і вдосконалити та розширити систему субсидій, збільшити кошти на її виконання. Принципова позиція - жодна бідна і жодна незахищена людина точно не має постраждати. Жодна бідна і жодна незахищена людина не має платити більше. Ми маємо чітке порозуміння, що ми саме в такому напрямку і будемо діяти. Ба більше, є принципова позиція щодо монетизації субсидій. Що це таке? Бідна людина економить гроші - бідна людина встановлює за допомогою держави систему енергоефективності, менше споживає газу, вона має мати можливість отримати гроші за економію», - підкреслив Глава держави.

П. Порошенко переконаний, що наразі треба на 100% забезпечити субсидіями тих, хто їх реально потребує. І це не просто його заклик, а це принципова позиція щодо формування бюджету 2019 року до другого читання. «Наголошую окремо, якщо цієї позиції не буде в бюджеті, якщо не врахують позицію Президента при підготовці в парламенті, я бюджет цей не підпишу. Зроблю те, що ніколи не робив», - сказав Президент.

«Наполегливо прошу, усі обласні державні адміністрації, усі міські та сільські голови - не сидіти осторонь, що це позиція лише Уряду. Це позиція наша спільна, це позиція влади. Треба підключитися до удосконалення цієї системи і дійти до кожної хати і не пропустити жодної родини, яка має законне право на субсидію. Допомогти захистити людей. Ті, хто заощаджує енергоресурси, ще раз наголошую, використовує суму меншу, ніж належить за законом, хоча ми все рівно за рахунок коштів платників податків з державного бюджету витрачаємо живі гроші, це ніякі не заліки на субсидії. Так от кожна родина, яка зекономила, має право на зекономлену різницю отримати, наголошую – живими грошима. Ми маємо до цього підійти», - сказав П. Порошенко.

Зауважимо, що загальний обсяг адресної допомоги, передбачений проектом Державного бюджету на 2019 рік, становить 55 млрд. грн., що на 4 млрд. грн. більше цьогорічного показника.

Власне монетизацію субсидій планується провести в декілька етапів. Починається процес 1 січня. Частині, а це 1 млн. 300 тис. домогосподарств, вже виплачуються зекономлені кошти. В середньому на кожне господарство припало по 600-700 гривень. Наступний етап – переведення усіх на особові рахунки. Саме туди планується направляти доплату держави за сплату житлово-комунальних послуг, а уже звідти кошти мають потрапляти до теплопостачальників та інших надавачів комунальних послуг.

Міністерство соціальної політики наразі вже фіналізувало проект постанови щодо надання пільг і субсидій у грошовій формі та найближчим часом має намір винести його на розгляд засідання Кабінету міністрів. Про це повідомляється на сайті teplo.gov.ua.

«Вже з січня 2019 року вся сума допомоги від уряду для нових одержувачів субсидії надходитиме безпосередньо на банківський рахунок субсидіанта у державному банку. Рахунок матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду», - йдеться у повідомленні.

«Якщо сім’я заощаджувала, за результатами опалювального сезону залишок коштів на рахунку вона зможе використати на свій розсуд. Сума зекономлених грошей залежить винятково від родини», - додають в уряді.

Там зазначають, що найбільше зможуть економити сім’ї з утепленими будинками, лічильниками та енергоощадними котлами.

Монетизація пільг і субсидій відбуватиметься у три етапи.

«Уряд планує максимально автоматизувати цей процес, щоб основне навантаження лягло на управління соцзахисту, банківські установи та надавачів послуг, і українцям не довелося бігти в банк відкривати рахунки чи доносити додаткові документи», - сказано в повідомленні.

З 1 січня 2019 року «живі кошти» на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто усі ті, хто подаватиме документи на субсидію у січні, вже отримуватимуть гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок.

З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період. Це приблизно 3 мільйони домогосподарств.

З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто отримує житлову субсидію чи пільгу, отримуватиме їх готівкою.

При цьому правила надання житлових субсидій не змінюються. Розмір допомоги й надалі залежатиме лише від двох факторів - від розміру витрат на комуналку та від доходів громадян. Змінюється лише алгоритм її виплати.

«Тому монетизація відбудеться незалежно від того, є у домогосподарства лічильник на опалення чи його немає. Але варто пам’ятати: розмір платіжки за тепло визначає не стільки ціна гігакалорії, скільки обсяг споживання, який вимірюється лише лічильником (індивідуальним чи хоча б загально будинковим)», - заявляють в уряді.

Нагадаємо, наразі безповоротна допомога держави на оплати послуг ЖКГ – субсидія і пільга - надходить надавачам комунальних послуг безпосередньо на особові рахунки людей.

За результатами опалювального сезону енергоощадним субсидіантам держава виплачує готівкою лише еквівалент зекономлених 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовувався для опалення, або 100 кубів газу.

В уряді нагадують, що таку виплату за енергоефективність цьогоріч отримали понад 1,2 мільйони домогосподарств.

Раніше Кабінет міністрів надав право вибору українським сім’ям: користуватися в опалювальний сезон пільгою чи субсидією.