15 серпня 2020, 11:13 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Депутат Черняхівської районної ради

Дві дати Незалежності - історичне недорозуміння чи політично-правовий нонсенс

Сьогодні наша країна відзначає ювілейну 30-річницю від дня прийняття Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки Декларації про державний суверенітет України, який ознаменував собою початок законодавчого оформлення майбутньої повноправоної незалежності УРСР та безповротний перегляд Союзного договору від 1922 року!

Історично-правова колізія, щодо тлумачення, реального значення, практочної ваги та точного визначення цього факту триває ще до цього дня.

Изображение

Світлина від Володимира Ширми.

Изображение

Уперше День Незалежності України було відзначено 16 липня 1991 року — в пам'ять про те, що рік тому — 16 липня 1990 року — Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову

«Про День проголошення незалежності України».

У ній зазначено:Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

Згодом, 18 червня 1991 року, було внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з'явився запис:

«16 липня — День незалежності України».

ВР УРСР проголошує День Незалежності України?! Тепер це звучить як абсурд. Під впливом Народного Руху України комуністи проголосували за суверенітет, а рік пізніше – за справжню незалежність.

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. Тож 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». У ній зазначено:Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,

підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року,

Верховна Рада України постановляє:

1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

2. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність.

Відповідно до цього 5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила: у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова «16 липня — День незалежності України» замінити словами «24 серпня — День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Изображение