5 February 2025, 16:54 Житомир: °C
Boris Dubman
Найстаріший житомирський краєзнавець

Колишня Поштова станція

6734a26317f33.jpeg

Визначна пам'ятка архітектури державного значення цієї ділянки нинішньої вулиці Перемоги головна будівля комплексу колишньої Поштової станції. Збудована у середині ХІХ століття. Тут тоді був в'їзд у місто з боку Новоград-Волинського (2022 року місту повернуто історичну назву — Звягель). У комплексі поштової станції були кімнати відпочинку для подорожніх, стайні та господарські приміщення. Вона протягом десятиліть справно виконувала свої функції.

Наприкінці XIX століття на території вже колишньої станції розташувався невеликий чавуноливарний завод Шая Вайнштейна. На ньому працювало 20 людей. У 1921 році тут на базі цього заводу та колишнього чавуноливарного заводу братів Андрія та Івана Лінніков (перебував на Київській вулиці) створили 1-й Волинський державний чавуноливарний та механічний завод "Сільмаш". Розміри заводу поступово збільшувалися за рахунок суміжної з ним території кварталу. У 1929 році його перейменували на "Завод імені Сталіна".

Тут проводився капітальний ремонт тракторів, автомашин і двигунів до них, виготовлялися каменедробілки, вагонетки, лебідки та інші будівельні механізми. У колишній поштовій станції помістили контору заводу. А перед конторою у скверику напередодні святкування 70-річчя Сталіна у 1949 році спорудили на низькому постаменті великий бетонний пам'ятник Сталіну, зображеного на повний зріст у солдатській шинелі. Його знесли в ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1961 року, коли тіло Сталіна було винесено з Мавзолею. І завод тієї ж ночі перейменували на "Автозапчастину".

Зліва на фотографії будівля контори заводу – колишньої поштової станції. Вона добре збереглася до наших днів. Тепер тут Житомирська дорожньо-експлуатаційна ділянка, філія ДП "Облавтодор". Праворуч – колишня прохідна заводу, за нею – старі будівлі заводського клубу, побутових приміщень та цехів (не збереглися).

Фотографія приблизно 1950-х років невідомого автора. Джерело: із колекції учасника сайту «Однокласники» R 450.