На фотографії 1930-х років Кафедральна вулиця на Замковій горі. Тоді вулиця називалася Кооперативною (при НЕП тут було кілька кооперативів). Перша відома її назва на плані міста 1781 року – "Київська", що пояснюється її напрямом. Як вона називалася раніше, невідомо, оскільки до XVIII століття вулицям офіційні назви не давали.
Це вид із ринкової площі (тут був Воздвиженський ринок, а тепер сквер), де хлопчиків з фотоапаратами на штативах вчать фотографувати. Ці найпростіші перші радянські фотоапарати "Ученик" із картонних коробок із однолінзовими об'єктивами випускалися у 1930-х роках ленінградською фабрикою "Новая школа". На вулиці ми бачимо триповерховий житловий будинок (колишній прибутковий) з торговими лавками на першому поверсі (споруджений близько 1795–1798 років купцем Станіславом Кашперовським) та три одноповерхові торгові ряди. Над дахом торгового ряду видно дзвіницю Преображенського кафедрального собору.
Під час Другої світової війни більшість будівель на цій вулиці було зруйновано. На руїни перетворилися пам'ятки історії, архітектури, культури. А ці будинки випадково вціліли. На початку 1950-х років два торгові ряди праворуч від триповерхового будинку знесуть. Вціліє лише один торговий ряд із дванадцяти крамниць з лівого боку будинку (після реставрації залишиться одинадцять). А триповерховий будинок із півтораметровими цегляними стінами знесуть наприкінці 1990-х років нові господарі нашого міста, щоб терміново збудувати на його місці будівлю для готелю, офісів та розваг.
Фото 1930-х років невідомого автора.
Джерело: із колекції Богдана Ващенка.