У Житомирському державному університеті ім.І.Франка розпочався новий навчальний рік. Про особливості вступної кампанії-2012, працевлаштування випускників та нові спеціальності – в інтерв’ю Житомир.info з ректором університету, професором Петром Саухом.
- Якою була цьогорічна вступна кампанія для університету?
По-перше, вона була дуже складною порівняно з минулими роками. Ми не мали жодного року в минулому стільки заяв від абітурієнтів, скільки мали в цьому році. Потрібно було опрацювати одинадцять тисяч заяв з 22 областей України та п’яти країн світу, як ближнього зарубіжжя так і дальнього. До нас втупили два студенти з Ізраїлю, були абітурієнти із Сирії, які повернулися на батьківщину і не змогли виїхати назад в Україну, також є студенти з Туркменістану, Молдови та Грузії.
Друге – ця вступна кампанія була дуже успішною для нас. Ми набрали достатньо великий загін студентів, близько 3700, із яких на перший курс – 1649 студентів. Радує, що до нас прийшли достатньо сильні студенти, середній бал вступників нашого університету складав 182 бали із 200 можливих. Але реальність цих балів і справжні знання підтвердить лише перша сесія.
Третє – вступна кампанія пройшла без жодного «сучка і задоринки». Були визначені спеціальні дні прийому голови приймальної комісії, його заступника та відповідального секретаря. Але можу сказати, що звернень особливих не було. Не було й скарг, які б свідчили про якісь проблеми. Якщо говорити в цілому, то ми набрали більше ніж два університети, агро і технологічний, разом взяті.
- Під час цьогорічної посвяти в студенти губернатор пообіцяв допомогти університету з новим приміщенням. Чи є якісь зрушення?
Ми постійно нарощуємо свої потужності, ми створюємо нові спеціальності, нові кафедри, і звичайно, нам стає тісно. Через це, зараз ми навчаємось у дві зміни. Університет знаходимось в центрі міста і тут немає вільної ділянки, щоб збудувати новий корпус, а навіть якби й була, то для цього потрібні шалені кошти, яких у нас немає.
Ми шукаємо вихід з ситуації, готові орендувати якесь приміщення. З такою пропозицією я звернувся до голови міської ради та губернатора, з проханням нас підтримати та віднайти можливість дати нам приміщення, які ми зможемо орендувати.
- Вам вже пропонували якісь приміщення?
Офіційної відповіді ще не було. Найближчим часом я буду зустрічатися з Володимиром Дебоєм з приводу цього питання, будемо шукати варіанти. Наприклад недалеко від університету є школа №33, в якій є вільні приміщення. Якщо ми зможемо їх орендувати, то виграють всі: і міська влада, яка поповнить бюджет, і університет, який отримає нові аудиторії.
- Чи були в університеті цього року введені нові спеціальності?
Ми ввели спеціальність «Управління навчальним закладом», а саме магістратуру цієї спеціальності. Було багато бажаючих, але, оскільки ми мали обмежену кількість місць, то набрали групу близько 30 магістрантів. Також, відкрили абсолютно нову в Житомирі спеціальність – «Маркетинг», в жодному з місцевих вузів немає такої спеціальності. Цього року набрали першу групу, але на цьому зупинятися не будемо.
- Тобто можна очікувати нові спеціальності у ЖДУ?
Так, але перед тим як створити факультет чи спеціальність, ми спочатку готуємо професорсько-викладацький склад. Щоб мати можливість готувати висококласних фахівців. Ви мабуть знаєте, що житомирські вузи беруться готувати і дипломатів, і юристів, але не мають для цього фахівців. Тож нові спеціальності в нас з’являтимуться лише тоді, коли ми будемо на 100% впевнені, що зможемо їх підготувати на високому рівні.
- Студенти, які закінчують навчання за державним замовленням, повинні відпрацювати 3 роки за направленням. Чи є випадки коли вони відмовляються це робити?
Такі випадки є, і я думаю, що поки це питання не буде знято на рівні закону,- вони будуть. Якщо ми відправляємо людину на роботу за направленням, і вона не доїжджає туди з певних причин, то університет вимушений судитися з випускниками, щоб компенсувати державі гроші за їх навчання. А насправді, університет тут ні причому. Я ж не можу людину виловити і примусити туди поїхати!
Два роки тому перевірка виявила шість таких студентів, і ми з ними судилися, а з деякими судимося й досі. До речі, суди приймали рішення як на користь університету, так і на користь студентів. Після судових рішень гроші повертали, але ви маєте розуміти, що я від цього, як ректор, не тільки не отримую насолоди, а навпаки мені дуже прикро це робити. Коли людина виходить зі стін університету - це абсолютно вільна людина і жодним чином ректор і університет не може вплинути на цю людину.
- Чи були позови в цьому році?
Поки що ні. Хочу сказати, що наш університет має один із найкращих показників в Україні по працевлаштуванню випускників-«державників». Ми в цьому році розподілили 96% тих, хто вчився за державні кошти. А 4%,- це ті випускники, які в міру певних причин отримали право на вільне працевлаштування. Наприклад, дівчина вийшла заміж за військового, який проходить службу в Житомирі, чи народила дитину, чи ще якась життєва ситуація.
Поки що ми не маємо даних за цей рік, найближчим часом буде проводитись перевірка, чи доїхали студенти туди, куди ми їх направили. Але суть в іншому: коли наш випускник приїздить на місце роботи, куди його запросили, часто виникають проблеми з житлом, чи з іншими умовами, які мали б бути створені, але відсутні. Та й сама людина може бути не готова до роботи по спеціальності, оскільки йдучи навчатися, спеціальність обирають іноді несвідомо.
Якщо людина йде на педагогічну спеціальність, то вона повинна розуміти, що по завершенню університету вона піде не референтом в обласній облдержадміністрації працювати, чи в якомусь кабінетику, а повернеться в школу, навчати дітей.
- Зараз розпочався період передвиборчої агітації. Як ви ставитесь до того, що студенти беруть в цьому процесі активну участь?
Негативно. Я вважаю, що в університеті не повинно бути жодної політичної агітації. Освіта і наука мають стояти над політичними процесами. Це означає, що кожен з нас може мати якісь уподобання, але один одному ми не маємо їх нав’язувати.
- Та все ж, якщо хтось буде займатися агітацією у вузі, чи будуть санкції?
Вченою радою було прийнято рішення, що під час виборчої кампанії ми намагаємось уникати агітації. Якщо до нас приїжджають кандидати в депутати, то ми намагаємось уникати таких зустрічей. І студентів теж попереджуємо, що в середині університету ніякої пропаганди не має бути. Я не можу заборонити комусь симпатизувати чи висловлювати свої думки, але прошу робити це за межами університету, в позанавчальний час.